Epstein çerçevesi kullanarak manyetik malzeme B-H eğrisi ve kayıplarının belirlenmesi
Determining magnetic material B-H curve and losses with epstein frame
- Tez No: 436202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Elektrik makinalarındaki kayıplarda demir kayıpları ciddi yer tutmaktadır. Kullanılan elektriksel sac malzemesinin kayıp değerlerinin, makinanın çalışacağı frekans ve akı yoğunluğu değerlerine göre tespit edilmesi makine tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisidir. Bu çalışmada, elektriksel sacların farklı frekans, akı yoğunluğu ve manyetik alan şiddeti değerlerinde testlerinin yapılabileceği Epstein Çerçevesi, standartlarına uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. H085-23P taneciği yönlendirilmiş sacı ve M270-35A taneciği yönlendirilmemiş elektriksel sacı için farklı frekanslarda, farklı alan şiddetlerinde, farklı numune kesim doğrultularında ve farklı numune sayılarında ve farklı sıcaklık değerlerinde testler yapılarak histerezis eğrileri elde edilmiş ve elektrik makinası tasarımı ile uğraşan mühendislere ışık tutacak bilgiler raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A significant portion of losses in the electric machines is considered to be iron losses. Electric machine designers must pay special attention to loses in electric steel, operating frequency and flux density. In this study, and Epstein Frame system is designed and manufactured based on IEEE standarts and tests can be made at different frequency and flux density values of electrical steel The measurements are made for two different materials oriented H084-23P and non-oriented M270-35A. Hysterisis curves are obtained in various cutting directions, various magnetic field strange and various number of specimen. The work reported in detail so that it will enlighen electric machine designers.