Karabük'te doğalgaz kullanımının hava kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect on the air quality of natural gaz using in karabuk
  1. Tez No: 436250
  2. Yazar: NURETTİN KEMELDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Karabük'te ısınma amaçlı fosil yakıtlar yerine doğalgaza geçişin başladığı dönemlerde kükürt dioksit (SO₂) ve partiküler madde (PM10) ölçüm verileri değerlendirilerek, doğalgaz kullanımının hava kirliliğine etkisi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2007-2012 yılları arasındaki SO₂, PM10 ölçüm değerleri, meteorolojik veriler, doğal gaz abone sayısı ve doğal gaz tüketimi birlikte değerlendirilmiştir. Karabük il merkezinde doğal gaz kullanımına hızlı bir geçişin olduğu, bir yıl içerisinde konutların yarıya yakında ısınma amaçlı doğal gaz kullanılmaya başlandığı gözlemlenmiştir. Buna göre, 2012 yılındaki PM10 emisyon değerinde, 2007 yılı ortalama değerine göre yaklaşık % 56.4 oranında, SO2 emisyon değerinde ise % 72.2 oranında azalma meydana gelmiştir. Dolayısıyla Karabük'te doğal gaz kullanılmaya başlamasıyla birlikte PM10 emisyon değerinde yaklaşık yarı yarıya, SO2 değerinde ise ¾ oranında bir azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of natural gas use for domestic heating on air pollution were investigated by analyzing particulate matter (PM10) and Sulphur dioxide (SO₂) measurement results when conversation from coal to natural gas took place in Karabük. In accordance with this purpose SO2, PM10 measurement results, meteorological data, number of natural gas consumers and natural gas consumption data for 2007-2012 term were analyzed together. In the central area of Karabük a rapid conversation to natural gas utilization for domestic heating and conversion to natural gas systems for near half of the residential buildings in just one year were observed. Accordingly, for 2012 %56.4 reduction on PM10 emission and %72.2 reduction on SO2 emission have been occurred as against 2007 values. Hence in Karabük by the use of natural gas for domestic heating PM10 emission was reduced by fifty percent and SO2 emission was reduced by 3/4.