Türkiye'de biberlerde tütün yanıklık virüsü (Tobacco etch virus, TEV)' nün genetik karakterizasyonu ve pvr alelleri ile ilişkisi
Genetic characterization of Tobacco etc virus (TEV) and interaction to pvr alleles
  1. Tez No: 436280
  2. Yazar: AYŞE GÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de biber yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin ve Şanlıurfa illerinde Tütün yanıklık virüsü (TEV)'nün yaygınlığının belirlenmesi, izolatlarının genetik çeşitliliğinin ve pvr allellerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında virüs-benzeri simptom taşıyan 561 biber bitkisinden yaprak ve meyve örneği alınarak değerlendirilmiştir. Bitki örnekleri TEV spesifik poliklonal antiserum kullanılarak DAS-ELISA testi ile testlenmiş ve TEV saptanan örneklerin virüs kılıf proteini kodlayan bölgesini çoğaltmak için RT-PCR kullanılmıştır. ELISA testi ile toplam örneklerin % 12,8'inde TEV enfeksiyonu belirlenmiştir. TEV'in en fazla yaygın olduğu il % 18,7 (55/294) ile Hatay olurken, en az TEV enfeksiyonuna % 3,38 (2/59) Şanlıurfa ilinde rastlanmıştır. Hatay izolatlarının (5adet) kılıf protein bölgesi nükleotid dizinlerinin filogenetik analizine göre beş izolat dışında tüm izolatlar kendi aralarında alındıkları yıllara göre üç farklı grupta toplanmıştır. Bu izolatlar gen bankasında kayıtlı Çin izolatlarıyla benzer nükleotidi dizilişine sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Adiyaman, Hatay, Kahramanmaras, Kilis, Mersin and Sanliurfa locations, most pepper growing areas to determine the prevalance of Tobacco etch virus (TEV), genetic diversity of isolates and to evaluate the interaction to pvr resistance alleles. Total of 561 fruit and leaf samples from plants carrying virus-like symptoms were evaluated durng research. Samples were tested in DAS-ELISA using TEV spesific polyclonal antiserum, then positive-resulting ones were subjected to RT-PCR to amplify coat protein genome. About 12,8% of tested samples were found to be infected positive for TEV in ELISA test. The highest number of samples were from Hatay (18,7%) and the least was from Sanliurfa (3,38%). Most isolates from Hatay except five cretaed three distinct group according to their phylogenetic analysis of coat protein genome. They had high nucleotide identity with Chinese isolate in Gene Bank.