Bazı yerel entomopatojen fungusların moleküler karakterizasyonu ve üç coleopter depo zararlısına ölüm etkisinin belirlenmesi
Moleculer characterization of some native entomopathogenic fungi and determination of their mortality effects on three coleopteran stored-product pests
  1. Tez No: 436279
  2. Yazar: CEYDA ÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBİLAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Daha önce Mersin ilindeki depo zararlılarından izole edilmiş olan 32 entomopatojen fungus izolatının türleri belirlenerek üç depolanmış tahıl zararlısının (Sitophilus oryzae L., Rhyzopertha dominica F. ve Oryzaephilus surinamensis L.) erginleri üzerindeki ölüm etkileri belirlenmiştir. Çalışmada, fungus izolatlarının DNA ekstraksiyonu CTAB protokolüne göre yapılmış olup ITS ve EF1-α gen bölgeleri PCR ile çoğaltılmış ve elektoforez jel görüntüleri alınmıştır. Sekanslama sonrasında yapılan filogenetik değerlendirmeye göre 32 izolatın 29'u Beauveria bassiana (Bals.) Vuill., 1'i B. varroe ve 2'si Purpureocillium lilacinum (Thom.) olarak belirlenmiştir. Laboratuvar şartlarında içerisinde 40 gr buğday bulunan 50 ml'lik tüplere 1000 ppm (mg fungus sporları/ 1 kg ürün) fungus sporları ve 20 adet ergin böcek bırakılarak patojenite denemeleri kurulmuştur. 14 gün sonunda ölüm oranlarına bakıldığında S. oryzae üzerinde test edilen funguslardan B. bassiana'nın 137691 numaralı izolatı( % 73,03), R. dominica üzerinde B. bassiana'nın 127638 ve 145598 numaralı izolatları (% 92,97) ve O. surinamensis üzerinde B. bassiana'nın 137784 numaralı izolatı (% 85,76) en yüksek ölüm oranlarını vermiştir. Elde edilen sonuçlara göre; test edilen türler arasında R. dominica'nın funguslara karşı en hassas, S. oryzae'nin ise en dayanıklı tür olduğu tespit edilmiştir. B. bassiana izolatları her üç böcek türü için de yüksek ölüm oranı göstermiştir. Sonuç olarak depolarda zararlı olan böcek türlerine karşı entomopatojen fungusların etkinliklerinin oldukça farklılık gösterdiği, bu nedenle mikrobiyal mücadele amacıyla kullanılacak fungusun izolat bazında seçilmesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thirty two entomopathogenic fungal isolates, previously obtained from stored-product pests collected from storages in the city of Mersin, were identified at species level, and their mortality effects on the adults of three stored-product pests (Sitophilus oryzae L., Rhyzopertha dominica F. ve Oryzaephilus surinamensis L) were determined. DNA extraction of the fungi was carried out following a CTAB procedure. ITS and EF1-α sections were amplified by PCR and checked on electrophoresis gels. After sequencing, according to phylogenic evaluations, out of 32 isolates, 29 were identified as Beauveria bassiana (Bals.) Vuill, 1 as B. varroae and 2 as Purpureocillium lilacinum (Thom.). Pathogenicity tests were conducted under laboratory conditions. Tubes with 50ml capacity with 40gr wheat were used and each tube included 1000 ppm (fungal spores mg/ 1 kg of product) fungal spores and 20 adult insects. According to the mortalities after 14 days, the highest mortality was caused by B. bassiana isolate 137691 (%73,03) on S. oryzae, B. bassiana isolates 127638 and 145598 (%92,97) on R. dominica, and B. bassiana isolate 137784 (%85,76) on O. surinamensis. The results showed that amongst the tested insect species, R. dominica was the most susceptible, and S. oryzae was the most resistant to the fungal infections. B. bassiana isolates produced high mortalities on all the tested insects. It was concluded that effectiveness of entomopathogenic fungi against stored-grain pest insects show considerable variation, therefore, it is important to choose the fungus that will be intended for microbial control purposes at isolate level.