Kış üretiminde odun hammaddesinin taşınabilir el vinciyle sürütülmesinin verim açısından incelenmesi
Assessment of portable hand winch efficiency in timber skidding consider winter harvesting
  1. Tez No: 436299
  2. Yazar: KIVANÇ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE GÜLCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde odun üretim işleri genellikle yaz aylarında gerçekleştirilmekte olup odun hammaddesi ihtiyacının artması, işçi ücretlerinin düşük olması, kış aylarında üretilen odun hammaddelerinin daha kaliteli olması ve üretimin kar örtüsü üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle çevresel zararlarında az olması sonucu kış üretimi de yapılmaktadır. Ülkemizde odun hammaddesi üretim çalışmaları orman köylüleri tarafından sınırlı bütçeyle gerçekleştiğinden mekanik üretim araçları (tarım traktörü ve orman traktörü) yeteri kadar kullanılamamaktadır. Bu nedenle dağlık arazide bölmeden çıkarma çalışmaları çoğunlukla insan gücüyle atarak, taşıyarak ve kaydırarak gerçekleştirilmekte olup buda özellikle kış aylarında işçileri zorlamakta, zaman ve çevresel kayıplara (diri odun ve kabuk zararı) sebep olmaktadır. Ayrıca üretilen tomruklarda da kalite ve kantite kayıpları meydana gelmektedir. Bu çalışmada Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü, Göksun Orman İşletme Şefliği sınırlarında taşınabilir el vinciyle bölmeden çıkarma çalışmaları verim açısından değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında taşınabilir el vinci ve sentetik halat kullanılarak tomrukların kar örtüsü üzerinde yamaç yukarı taşınması sırasında zaman ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, hem kar üzerinde hem de toprak üzerinde gerçekleştirilen uygulamalarda mesafe arttıkça ortalama verim değerinin azaldığı görülmüştür. Toprak üzerinde gerçekleştirilen bölmeden çıkarma çalışmaları kar üzerindekine göre daha verimli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Wood production work is usually carried out in our country in the summer seasons, yet increased demand on raw wood material, the low income rates for workers and causing of high quality of wood raw material with minimizing environmental damage to use snow cover sliding in winter season that suggests winter production methods. Mechanical production equipments (forestry tractors and agricultural tractors) can not be used enough in our country so timber production activities are carried out with the villagers by the limited budget. Therefore, the logging stages in mountainous areas are usually accomplished by man power as carrying, throwing and sliding. And, these kind of work process reveal high amount of time losses in addition to hard working conditions for forest workers in winter seasons. And also, timber producing stages are caused the losses on the quality and quantity of timbers. In this study, logging with portable hand winch was examined in logging stages for timber production according to efficiency impacts in the border of Göksun Forest Chief in Kahramanmaras Regional Directorate of Forestry. This study, discussing the work time measurements for the usage of“man powered portable hand winch”with synthetic rope while pulling the timber uphill on snow cover. According to results, for practices that performed both snow cover and ground distance is directly proportionate to efficiency. Logging with portable hand winch on ground was more efficient than logging on snow cover.