Osmaniye ili Kadirli ilçesinde yerfıstığı üretim faaliyetinin ekonomik analizi
Economic analysis of peanuts production in Kadirli county, Osmaniye
- Tez No: 436310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma ile önemli tarımsal ürünlerimizden biri olan yerfıstığının, Osmaniye ili Kadirli ilçesinde üretime yer veren işletmelerin ekonomik analizi yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile belirlenen 60 işletme ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında yerfıstığı üreticilerinden elde edilen verilerden hareketle, Kadirli'de yerfıstığı üretiminin dekar'a değişken masrafları ortalama 596,89 TL/da ve çiftçinin eline geçen brüt kâr ise 1014,32 TL/da olarak belirlenmiştir. Yerfıstığı üretiminde birim alana (da) değişken masraflar ayrıntılı olarak incelendiğinde; ekim masrafları %28,45, bakım masrafları %45,96, hasat ve taşıma masrafları %25,58 olarak tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında görüşülen işletmelerde ortalama yerfıstığı ekim alanı 69,38 dekar, ortalama verim 397,83 kg/da ve çiftçi eline geçen fiyatlar ise 4,05 TL/kg olarak belirlenmiştir. Elde edilen bu verilerden gayri safi üretim değeri 1611,21 TL/da olarak hesaplanmıştır. Yerfıstığı üretiminde en önemli sorun; borç nedeniyle ürünün hasat sonrasında düşük fiyatlardan satılmasıdır. Bunu dışında diğer sorunlar ise bölgede ürünün işlenmesine yönelik tesislerinin bulunmaması, örgütlenmenin ve verilen desteklerin yetersiz olması olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed at determining economical analysis of the firms producing one of the most important agricultural product peanut in Kadirli Osmaniye. For this purpose, survey was conducted face to face in 60 samples, which were determined using simple random sampling method. With reference to data collected from peanut producers in this research, the variable cost of peanut production per decare in Kadirli is 596,89 TL and the passing in to the hands of farmers gross profit of 1014,32 TL was determined. When variable costs of peanut production per decare is elaborated on, it is determined that planting costs are %28,45, upkeep are %45,96, harvest and transportation costs are %25,58. In firms consulted with scope of this research, average peanut planting area is 69,38 decares, average yield is 397,83 kg and farmer's gaining is 4,05 TL/kg. From this data, gross value of production is calculated as 1611,21 TL, The most important problem in the production of peanuts; after harvesting the products are sold at low prices because of debt. Other issues apart from this, lack of facilities for the processing of products in the region, the organization and the support provided is inadequate has been determined.