Odun ve su üretimi ile toprak koruma fonksiyonlarının doğrusal programlama yardımıyla optimizasyonu (elmalar planlama birimi örneği)
Optimization of timber, water production and soil conservation function values with linear programming (a case study in elmalar forest planning unit)
- Tez No: 436309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemizde yapılan ve yapılmakta olan orman amenajman planları standart bir formatta üretilmekte, alternatifler üretilerek bu alternatifler içerisinden en uygun işletme amacına karar verme imkânı bulunmamaktadır. Türkiye'de yapılan planlarda ekonomik analizlere de yer verilmemektedir. Sürdürülebilirlik ilkeleri dikkate alınarak yapılan ormancılık çalışmalarında, yapılan planların ekonomiye olan katkısının belirlenmesi ve karar vericiye alternatif planlama seçenekleri sunması önem taşımaktadır. Bu çalışma ile ormanlardan maksimum fayda sağlayabilmek ve orman alanlarından çok amaçlı olarak yararlanabilmek amacıyla doğrusal programlama tekniğinin, planlamada üstlendiği rolü belirlemeye çalışan bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında yüzeysel akış ve toprak erozyonu miktarları belirlenerek, su üretimi ve toprak koruma fonksiyonları için formüller geliştirilmiştir. Matrisler kurularak, Elmalar Orman İşletme Şefliği ormanlarının odun üretimi, su üretimi ve toprak koruma fonksiyonları sayısal hale getirilmiştir. İlk 6 strateji değerlendirildiğinde ENBD-S2 stratejisi 19.249.747 TL ile planlama periyodu sonunda en fazla NBD değerini vermiştir. Bu stratejide planlama periyodu sonunda 1.089.947 m3 eta elde edilmiştir. Planlama periyodu sonundaki su üretimi ve toprak kaybı miktarları karşılaştırıldığında 63.976.160 m3 su üretimi ve 9.347.996 ton toprak kaybı ile bu strateji 3. sırada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, forest management plans are produced in a standard format and it is not possible to guarantee the most appropriate management goal of these alternatives. In Turkey, economic analysis in management plans is not included. However, considering the sustainability of forestry studies, determining the contribution to the economy of the plans and to provide decision makers with alternative planning options is important. With this study to get maximum benefit from forest, which is one of the scarce resources and to benefit from the multi-purpose forest areas an application, related to linear programming techniques, has been carried out attempting to identify the role that planning. In this study, one of the operation research techniques, linear programming technique was used. In the study area, determinig the amount of runoff and soil erosion, formulas have been developed for the production of water and soil conservation functions. With the matrices wood production, water production and soil protection functions has been converted into numerical value in Elmalar Forest District Enterprise. When first six strategies were evaluated, ENBD-S2 strategy had the highest NPV with 19.249.747 TL in the end of the planning period. In this strategy, 1.089.947 m3 allowable cut value was reached in the end of the planning period.