Evaluation of recovery potential for precious and rare earth metals from e-waste
E-atıklardaki değerli ve nadir toprak metallerinin geri kazanım potansiyelinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 436363
  2. Yazar: MERVE ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda atık elektrikli ve elektronik eşyalarda hızlı bir artış olduğu göz önüne alınacak olursa, bu atıkların uygun şekilde yönetilebilmesi ve aynı zamanda sağlığa ve çevreye verebileceği zararların önlenebilmesi açısından içerisindeki materyal kompozisyonunun araştırılması son derece önemlidir. Ayrıca, e-atıkların ekonomik olarak değerli metaller ihtiva ettiği ve bu metallerin büyük bir kısmının günümüz geri dönüşüm yöntemleri ile geri kazanılamadığı da bilinmektedir. Bu sebeple e-atıkların yapısındaki değerli metallerin tespit edilebilmesi ve miktarlarının belirlenmesi bu metallerin geri dönüşüm oranlarının arttırılabilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın asıl amacı elektronik atıklardan kıymetli metal ve nadir toprak elementlerinin geri kazanım potansiyellerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla ilk öncelikle çeşitli kaynaklardan elde edilen birbirinden farklı yirmi beş elektronik atık numunesinin metal karakterizasyonu yapılmıştır. Belirlenen temel, kıymetli ve nadir toprak metallerinin bu numuneler içerisindeki miktarları ICP-OES cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Daha sonra ise sayıca diğerlerinden daha fazla olan cep telefonu devre kartlarının ve bilgisayar anakartlarının temel, kıymetli ve nadir toprak metalleri açısından geri dönüşüm potansiyelleri hesaplanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen geri kazanım potansiyeli sonuçlarına göre, cep telefonu devre kartları için kıymetli metallerin geri kazanımı asıl geri dönüşüm hedefi olması gerekiyor iken bilgisayar anakartları için hem kıymetli metallerin hem de nadir toprak elementlerinin geri dönüşümüne odaklanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the enormous production of electrical and electronic wastes in recent years, it is obvious that the research of their material composition is essential in order to manage them properly and prevent health and environmental problems resulting from their inappropriate disposal. On the other hand, it is known that the e-wastes contain valuable metals in them and these valuable metals are lost during the current disposal and recycling processes. Therefore, the detection and quantification of these metals in e-waste samples is important for increasing recycling rate of them. The main objective of this study was to evaluate the recovery potentials of certain precious and rare earth metals from e-waste. The metal characterization of twenty five different e-waste samples collected from various sources was completed as a first step. Selected base, precious and rare earth metals in these e-waste samples were detected and quantified by using ICP-OES. Since the number of printed circuit boards of mobile phone samples and motherboards of computer samples is relatively higher than the number of other samples, their recovery potentials in terms of base, precious and rare earth metals were finally determined. Results of this study show that, while the recovery of precious metals should be the main goal of the recycling process of printed circuit boards from mobile phones, the recovery of both precious metals and rare earth elements should also be the focus of the recycling process of motherboards of computers.