Moro refleks ölçümleri için sistem tasarımı
System design for moro reflex measurement
- Tez No: 436375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yenidoğanlarda vücut dengesinin aniden bozulmasına karşı ya da aşırı ani uyaranlara karşı istem dışı yapılan koruyucu motor yanıt şeklinde tanımlanan Moro refleksin hiç görülmemesi, zayıf görülmesi veya kaybolması gereken zamanda hala var olması, bebekte işlevsel bozukluk veya beyin hasarı olduğunu gösterir. Bu nedenle Moro refleks değerlendirmesinin doğru yapılması, sinir sisteminde bir hasar varsa doğru tanı koyarak, zamanında tedaviye başlanılması çok önemlidir. Moro refleks değerlendirmesinin klinikteki uygulaması, doktorun bebeği ellerinden tutup kaldırarak düşürür gibi yatağın üzerine bırakması sırasında kol ve bacak hareketlerinin takibini gözle yapması şeklinde uygulanmaktadır. Değerlendirmede tanı ve tedavinin doğruluğu doktorun deneyimiyle doğrudan alakalıdır. Teşhisin objektif olabilmesi için literatürde moro refleks parametrelerinin ölçümlenmesine çalışan birkaç çalışma bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalarda önerilen yöntemler ancak birkaç araştırmada kullanılmış, klinikte uygulama alanı bulamamıştır. Bu çalışmada, bebeğin hareketinin basit bir web kamerası ile takip edilmesine ek olarak literatürde ilk defa olarak hareketlerin 3 eksenli ve milisaniyeden küçük hassasiyetle ölçümünü sağlayabilecek bir ivmeölçer ile algılanmasını sağlayacak, klinikte kolayca uygulanabilecek, objektif bir mororefleks ölçüm ve analiz sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen sistem ile latens (moro gecikmesi) süresi ve toplam moro refleks süresi hem kamera görüntüsünden hem de 3 eksendeki ivme verilerinden tespit edilebilmektedir. Geliştirilen sistem ile ayrıca bebeğin kollarındaki hareketlerin 3 eksendeki değişimlerinin korelasyonu hesaplanarak bebeğin kollarının simetrik hareket edip etmediği bilgisi de objektif olarak değerlendirilebilmektedir. Geliştirilen sistemle iki doktora yaptırılan uygulama sonuçlarına göre, ölçüm sonuçlarının oldukça tutarlı olduğu, kayıt ve analiz için sadece 3-4 dakikanın yeterli olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; maliyeti oldukça düşük, kullanımı kolay, klinikte rahatlıkla uygulanabilecek bir mororefleks ölçüm ve analiz sistemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Moro reflex, which is defined as protective motor response against involuntary sudden unbalance of the body or excessive sudden stimuli of newborns, indicates functional impairment or brain damage in infants if it is weak, not present or still present when it is expected to disappear. Therefore, correct assessment of moro reflex, making the correct diagnosis if there is a damage in the nervous system, and starting treatment on time is very important. Clinical practice of moro reflex is applied by observing the baby's arm and leg movements while the doctor holds the baby's hands and drops the baby on bed. The accuracy of the diagnosis and treatment on evaluation is directly related to the doctor's experience. That's why several studies have been found in literature to make objective diagnosis. However, the proposed methods of those studies have been used in several research and their clinical applications could not be found. In this study, in addition to tracking baby movements using a simple web camera, an objective moro reflex measurement and analysis system which for the first time in literature can measure the movements with 3-axis and sensitivity that is smaller than millisecond and can be detected with an accelerometer and also can be easily applied in the clinic, is aimed to develop. With the improved system, latency (moro delay) time and total moro reflex time can be determined from both camera image and 3-axis acceleration data. Additionally, with the improved system by calculating the correlation of the changes of the baby's movements in 3-axis, the information whether the baby's arms move symmetrically or not can be assessed objectively. According to the results of applications of two doctoral studies with the improved system, it is determined that the measurement results are quite consistent and just 3-4 minutes are enough for record and analysis. Consequently, a moro reflex measurement and analysis system has been developed with a relatively low cost, easy to use and easily applied in clinics.