Clinopodium vulgare L. subsp. vulgare L. bitkisinin fitokimyasal açıdan değerlendirilmesi
Phytochemical evaluation of Clinopodium vulgare L. subsp. vulgare L.
  1. Tez No: 436384
  2. Yazar: ELİF DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABİH ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Clinopodium vulgare L. subsp. vulgare L. bitkisinin aseton, methanol ve su özütlerinin antioksidan ve enzim inhibisyon aktivitelerinin ile birlikte fitokimyasal karakterizasyonun değerlendirilmesini amaçlamaktadır. En yüksek flavonoid içeriği su özütünde (40.20 mg REs/g özüt) bulunmasına rağmen methanol özütünün (44.42 mg GAEs/g özüt) fenolik bileşikçe zengin olduğu bulundu. Ayrıca methanol özütünün protokatelik asit, (+)-katelin, klorogenik asit, kafeik asit, ferulik asit, rosmarinik asit ve apigenin bakımından da zengin olduğu belirlendi. Fosfomolibdenyum testi ile toplam fenolik bileşik arasında bir korelasyon gözlendi. Fosfomolibdenyum yönteminde, methanol özütü (374.86 mg TEs/g özüt) en yüksek aktivite sergiledi. Metal şelatlama testinde aseton özütü en yüksek aktivite gösterdi. Daha önceki birçok çalışmada da rapor edildiği gibi DPPH testinde su özütü(81.72 mg TEs/g özüt) en yüksek radikal giderim aktivite sergiledi. ABTS testinde ise, metanol özütü (51.45 mg TEs/g özüt) diğer özütlere kıyasla daha yüksek aktivite gösterdi. Benzer şekilde methanol özütü CUPRAC ve FRAP testlerinde de en yüksek aktiviteye sahipti. En yüksek α-amilaz ve α-glukozidaz inhibisyon aktivitelerine methanol ve su özütleri sahip olmasına rağmen aseton özütü asetilkolinesteraz, bütirilkolinesteraz ve trozinaz enzimleri üzerine daha etkili inhibisyon aktiviteye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the antioxidant and enzyme inhibitory activities of acetone, methanol and water extracts of Clinopodium vulgare L. subsp. vulgare L. as well as its phytochemical composition. Methanol extract was found rich in of phenolic compounds (44.42 mg GAEs/g extract) whereas the highest flavonoid content was determined in the water extract (40.20 mg REs/g extract). Methanol extract was also found rich in protocatechuic acid, (+)-catechin, chlorogenic acid, caffeic acid, ferulic acid, rosmarinic acid and apigenin. Data obtained from the phosphomolybdenum assay was found in correlation with those obtained from total phenolic assay. Methanol extract exhibited the highest activity (374.86 mg TEs/g extract). In the case of chelating effect assay, acetone extract exhibited the highest activity. As observed in many previously reported studies, water extract exhibited the highest DPPH free radical scavenging activity (81.72 mg TEs/g extract). ABTS cation scavenging assay was resulted in the superiority of methanol extract (51.45 mg TEs/g extract). It also showed the strongest reducing power in CUPRAC and FRAP assays. Acetone extract exhibited remarkable inhibitory activity on acetylcholinesterase, butyrylcholinesterase and tyrosinase, while the highest α-amylase and α-glucosidase inhibitory activities were exhibited by methanol and water extracts.