Kiriş denklemlerinin analitik ve yaklaşık çözümleri
The analytical and approximate solutions of the beam equations
  1. Tez No: 436395
  2. Yazar: ERHAN KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU DÖNMEZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Adomian Ayrışım Metodu (AAM) hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca kiriş ve kolon gibi yapı elemanlarına ilişkin temel kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde, AAM'nin tanımı ve genel işleyişi ortaya konulmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölümde ise sırasıyla, hareket denklemlerinin çıkarılışı ve Euler-Bernoulli kiriş teorisi genel anlamda göz önüne alınmıştır. Beşinci bölümde, AAM'nin eksenel hareketli kiriş denklemine ve düzgün olmayan Euler-Bernoulli kiriş denklemine uygulaması ele alınmıştır. Son bölümde ise, çalışmaya ait sonuçlara ve önerilere yer ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, general informations are given related to Adomian Decomposition Method. Besides, the fundamental consepts regarding the structural elements such as the beam and column are introduced. In the second chapter, the definition and general operation of AAM is presented. In the third and fourth chapters, derivation of the equations of motion and Euler-Bernoulli beam theory are considered, respectively. In the fifth chapter, applying to axially moving beam and non-uniform beam equations of AAM is given. In the last section, the conclusions and recommendations of this study are proposed.