Sulama sistemleri için termoelektrik güneş pompası
Thermoelectric solar pump for irrigation system
- Tez No: 436412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Enerji maliyetlerinin artığı günümüzde ucuz ve çevreye zarar vermeyen yeni kaynak arayışları ve pratik uygulamalara yönelim hız kazanmıştır. Şebeke hatlarından uzak yerlerde kalan tarımsal arazilerin elektrik ihtiyacının karşılanması için en uygun çözüm güneş enerjili sulama sistemlerdir. Bu çalışmada, güneş ısısından termoelektrik modüller kullanarak elektrik enerjisi elde etmek üzere bir jeneratör prototipi tasarımı yapıldı. Prototiple güneşten elde edilen yüksek miktardaki ısı, basit bir sistem sayesinde elektrik enerjisine dönüştürüldü. Bu prototip sulama sistemlerinde kullanılmak üzere test edildi. 20 termoelektrik modül kullanılarak tasarlanan jeneratör ile TEJ yüzeyleri arasındaki ısı farkı 32.8 oC olduğunda kısa devre akımı (RL=0) 1.42 A olarak ölçüldü. RL=15 Ω olduğunda 13.87 A olan TEJ gerilimi 8.1 V olarak ölçülürken yük üzerinden geçen akım 1.1 A olarak ölçüldü. Bu durumda yüke 8.91 W'lık güç aktarıldı. 15 Ω'un altında ve üstündeki değerlerde üretilen güç azaldı. Özel su sirkülatör sistemi devre dışı bırakılarak DA sirkülatör pompası TEJ çıkışlarına bağlandı. TH=94 oC iken TC=61 oC olarak ölçüldü ve pompa TEJ'in kendi ürettiği güçle çalıştırıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is increasing cost of energy. So, the tendency to practical applications about cheap and not damaging the enviroment new sources has accelerated. Optimal solution for irrigation systems with solar energy for agricultural areas which are far away from electricity network to supply their elektricity needs. In this study, a generator prototype has been designed to gain electricity energy from solar heat with using the thermoelectric modules. With the prototype high amount of heat obtained from solar heat was converted to electrical energy by means of a simple system. This prototype was tested for use in the irrigation system. With the designed generator which is using 20 thermoelectric modules where the temperature difference between the TEJ surfaces is 32.8 degrees celcius the short circuit current (RL=0) was measured as 1.42 A. When the RL is equal to 15 ohm (RL=15 Ω), the TEJ voltage was measured 8.1 V which was 13.87 V before no load and passing current over load was measured as 1.1 A. In this case, 8.91 W power was transfered over the load. The produced power was decreased with less and more values of 15 ohm. By disabling the private water circulator system DA circulator pump was connected to the output of TEJ. When TH is equal to 94 OC (TH=94 OC) the TC was measured as 61 OC (TC=61 OC) and the pump was worked with the power of generated by TEJ itself.