Tokat-Sivas bölgeleri için toprak ve traverten örneklerinde radyoaktivite tayini
Measurement of natural radioactivity in marble and travertine samples in Tokat and Sivas
  1. Tez No: 436411
  2. Yazar: SİNEM KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin kuzeydoğusunda bulunan Tokat-Sivas illeri için çevresel radyoaktivitenin ölçülmesidir. Bu bağlamda toprak ve traverten örneklerindeki doğal radyonüklidlerin aktivite konsantrasyonları (232Th, 226Ra, ve 40K) Süleyman Demirel Üniversitesi Nükleer Fizik Labratuarında bulunan gama spektrometresi ile belirlenmiştir. Yıllık etkin doz eşdeğeri, havada absorbe edilen doz oranı, radyum eşdeğeri ve dış indeksi hesaplandı, toprak örneklerindeki aktivite konsantrasyonları Th-232 için 9.09 ile 17.04 Bq/kg aralığında Ra-226 için 36.53 ile 76.95 Bq/kg aralığında ve K-40 için ise 216.56 ile 576.59 Bq/kg aralığında değişmektedir. Traverten örneklerinde T-232h için 15.99 ile 21.01 Bq/kg aralığında, Ra-226 için 19.89 ile 67.71 Bq/kg aralığında K-40 için ise 179.89 ile 314.43 Bq/kg değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The determination of environmental radioactivity for Tokat-Sivas provinces in the northeast of Turkey is the aim of this study. In this respect, the activity concentrations of natural radionuclides in soil and travertine samples (Th-232, Ra-226 and K-40) were determined using gamma spectrometer at Nuclear Physics Laboratory in Suleyman Demirel University.The annual effective dose equivalent, the absorbed doses rate in air, the radium equivalent and the external hazard index are calculated. The activity concentrations for soil samples are from 9.09 to 17.04 Bq.kg-1 for Th-232, from 36.53 to 76.95 Bq.kg-1 for Ra-226 and from 216.56 to 576.59 Bq/kg for K-40. The activity concentrations are measured in travertine samples from 15.99 to 21.01 Bq/kg for Th-232, from 19.89 to 67.71 Bq/kg for Ra-226 and from 179.89 to 314.43 Bq/kg for K-40.