Tokat sarımsağının morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of Tokat garlic
- Tez No: 436418
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sarımsak (Allium sativum L.) Tokat tarımında önemli bir yere sahiptir. İlde 40-50 yıldır aynı genotiplerle üretim yapılmaktadır. Zaman içinde bu genotipler Tokat Sarımsağı olarak isim almışlardır. Ancak farklı köylerde farklı genotipler yetiştirildiği için popülasyonlar da birbirinden farklı durumdadır. Bu farklılıklar nedeniyle Tokat sarımsağı olarak bilinen popülasyonların morfolojik ve moleküler karekterizasyonuna ihtiyaç duyulmuştur. Bu maksatla ele alınan çalışmada 2014 yılında 38 farklı üreticiden sarımsaklar toplanmış ve aynı yıl çoğaltılmıştır. Çoğaltma yapılırken aynı zamanda ön gözlemler de yapılmış ve çimlenme kabiliyeti ile baş ve diş kalitesi dikkate alınarak ön eleme yapılmış ve 22 genotip seçilmiştir. Ön elemeden geçen 22 genotip ve kontrol çeşit olarak Kastamonu Taşköprü sarımsağı 2015 yılında morfolojik karakterizasyona alınmıştır. Morfolojik karakterizasyonda en iyi performans gösteren 13 genotip kontrol çeşitle birlikte moleküler karakterizasyona alınmıştır. Morfolojik gözlemlerde genotiplerin bitki boyları 64.00-76.33 cm; yaprak sayıları 10.33-17.33 adet; baş ağırlıkları 17.04-41.97 gram; diş sayıları 10.30-17.33 adet ve diş ağırlıkları 1.30-4.09 gram arasında değişmiştir. Genotipler arasındaki morfolojik farklılıklar istatistiksel olarak da önemli bulunmuştur. Moleküler karakterizasyonda polimorfizm yakalanamamıştır. Denemeye alınan genotiplerden TME39 ve TNY38 kod numaralı genotipler diş sayıları ve diş ağırlıkları başta olmak üzere bazı morfolojik özellikler bakımından kontrol çeşit olarak kullanılan Taşköprü sarımsağından daha üstün bulunmuştur. Adaptasyon yeteneği, soğan ve diş özellikleri dikkate alındığında Taşköprü sarımsağına göre diş sayısı daha az ve diş ağırlığı neredeyse 2 kat daha yüksek olan TME39 nolu genotipin tescil için çok önemli bir genotip olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Garlic (Allium sativum L.) has an important place in Tokat city agriculture. The production was made with the same genotypes in last 40-50 years. These genotypes got name 'Tokat Garlic' by the time. However, populations are different because different genotypes are grown in different villages. Because of these differences, there is a need for morphological and molecular jcharacterizations of Tokat garlic populations. For this purpose, garlics were collected from 38 different growers in 2014 and they were propagated same year. Pre-observations were made during propagation, 22 genotypes were chosen according to germination capability and head and clove quality. After preselection, morphological characterization was done on 22 genotypes and control cultivar of Kastamonu Taşköprü garlic. Molecular characterization was done on 13 genotypes and control cultivar which showed the best performance on morphological characterization. In the morphological observations, plant heights 64.00-76.33 cm; leaf numbers 10.33-17.33; head weights 17.04-41.97; clove numbers 10.30-17.33 and clove weights varied between 1.30-4.09 g. There was a statistically significant morphological difference between genotypes. Polymorphism was not observed in molecular characterization. TME39 and TNY38 genotypes were found superior to Taşköprü garlic, which is control cultivar in terms of clove number, clove height and some morphological characteristics. When adaptation capability, head and clove characteristics are considered, TME39 genotype, which has a less clove number and 2 times heavier clove than Taşköprü garlic, was found as very important genotype for registration.