Tokat Zile ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield characteristics of maize (Zea mays L.) cultivars for slage as main crop under Tokat/Zile ecological conditions
  1. Tez No: 436417
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma 2015 yılı vejetasyon döneminde Tokat Zile ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç için özel tohumculuk firmalarından sağlanan 10 mısır çeşidinin 32K61, Arifiye, Bolson, Samada07, Karadeniz Yıldızı, Hido, Colonia, Tuono, 31Y43, 34N24) bitki boyu, yaprak sayısı, tepe püskülü çıkarma süresi, koçan püskülü çıkarma süresi, yeşil ot verimi, yaprak/sap oranı, kuru madde verimi, koçan verimi ve ham protein oranları, ADF oranı, NDF oranı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kuru madde verimi bakımından çeşitler arasında istatiksel açıdan %1 düzeyinde farklılık bulunmakla birlikte ve ham protein oranı bakımından çeşitler arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır. Kuru madde verimleri 850.35-1534.05 kg/da arasında değişiklik göstermiştir. Ham protein oranları %10.43-11.95 arasında değişiklik göstermiştir. Bitki boyları 239.9-299.4 cm, yaprak sayıları 12.17-14.77 adet, tepe püskülü çıkarma gün sayıları 62.00-73.00 gün, koçan püskülü çıkarma gün sayıları 66.00-75.00 gün arasında değişiklik göstermiştir. ADF (Asid deterjan lif) %31,78-36,92 ve NDF (Nötral deterjan lif) %48,67-59,40 olarak değişiklik göstermiştir. ADF bakımından bolson, NDF bakımından Karadeniz Yıldızı çeşidinin yüksek performans gösterdiği belirlenmiştir. Koçan verimleri 1857,9-2889,8 kg/da arasında değişirken en yüksek koçan verimi Samada07 çeşidinden elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre Tokat Zile ekolojik koşullarında kuru madde bakımından Hido, 31Y43, 34N24 ve 32K61, koçan verimi bakımından Samada07 çeşidinin yüksek performans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted under the ecological conditions of Tokat/Zile Province in the vegetation period of 2015. The aim of the study was to determine theyield and yield characteristics of maize (Zea mays L.) cultivars for silage as second crop in Tokat ecological conditions. For this purpose, ten maize cultivars (32K61, Arifiye, Bolson, Samada07, Karadeniz Yıldızı, Hido, Colonia, Tuono, 31Y43, 34N24) were obtained from the private seed compaines. Plant height, leaf number, tasseling period, corncob silk period, dry matter yield, corncob yield, stover yield and crude protein ratio determined in these cultivars. The differences among the cultivars were found be statistically insignificant concerning dry matter yields and crude protein ratios. Dry matter yields ranged from 850.35-1534.05 kg/da. Crude protein ratios changed between 10.43 and 11,95% and the highest crude protein ratio was obtained from the cultivar. Plant heights, number of leaves, number of day in tasseling period and number of day in corncob silk period were found to be between 239.9 and 299.4 cm, 12.17 and 14.77, 62.00 and 73.00, 66.00 and ve 75.00, respectively. ADF (Acid detergent fiber) from 31,78 to 36,92% and NDF (Nötr detergent fiber) from 48,67 to 59,40%. The cultivar Bolson for ADF volues showed high performance and the cultivar Karadeniz Yıldızı for NDF volues showed high performance. Corncob yields varied from 1857,9-2889,8 kg/da and the highest corncob yield was obtainedirom the cultivar Samada07. According to the results, it was found out that the cultivars Hido, 31Y43,34N24 and 32K61 for dry matter yield, the cultivar Samada07 for corncob yield values showed high performances.