Sıcaklık kontrollü bir mikrodalga kurutucu geliştirilmesi ve performansının belirlenmesi
Development of a temperature controlled microwave dryer and determination of performance
  1. Tez No: 436425
  2. Yazar: MUHAMMED TAŞOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN POLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kurutma, yaş sebze ve meyvelerin sahip oldukları nemi kalite özelliklerini koruyarak depolama koşullarına uygun seviyeye indirme işlemidir. Bu çalışmada Türkiye 'de ve Dünya 'da önemli üretim potansiyeline sahip olan elma meyvesinin sıcaklık kontrollü mikrodalga kurutucu kullanılarak en uygun şartlarda kurutulması amaçlanmıştır. Uygulanan kurutma yöntemlerine ait kuruma süreleri, kuruma eğrileri ile en iyi tahmin eden kurutma modeli ve renk değişimleri belirlenmiştir. Kurutma yöntemleri olarak çalışma kapsamında imal edilen sıcaklık kontrollü mikrodalgada kurutma, etüvde kurutma, güneşte ve gölgede kurutma yöntemleri uygulandı. Kurutma işlemi elmalar sırasıyla dörde ve sekize dilimlenerek üçer tekerrür halinde gerçekleştirildi. Ayrıca kurutma sıcaklığı meyveler ve sebzeler için en uygun sıcaklıklar olan 50, 60 ve 70 °C olarak belirlendi. Kurutma yöntemlerine ait kuruma süreleri en kısa sıcaklık kontrollü mikrodalga kurutma yönteminde; 0.5 saat, en uzun ise gölgede kurutma yönteminde 287 saat olarak belirlenmiştir. Renk kriterleri açısından taze elmanın renk özelliklerini en iyi muhafaza eden yöntemin sıcaklık kontrollü mikrodalga kurutma yöntemi olduğu belirlenmiştir. Parlaklık ve kırmızılık renk değerleri açısından 70 °C sıcaklıkta dörde dilimlenerek yapılan sıcaklık kontrollü mikrodalga kurutma yöntemi uygun bulunurken sarılık değeri açısından 50 ve 60 °C sıcaklıkta dörde dilimlenerek yapılan sıcaklık kontrollü mikrodalga kurutma yöntemi uygun bulunmuştur. Kroma değeri açısından ise 50°C sıcaklıkta sekize dilimlenerek yapılan sıcaklık kontrollü mikrodalga kurutma yöntemi uygun bulunmuştur. Tüm kurutma yöntemleri arasında kuruma süreleri ve renk kriteri açısından sıcaklık kontrollü mikrodalga kurutma yöntemi elma kurutma için en uygun yöntem olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drying,of wet fruits and vegetables, they have moisture retaining the quality of storage requirements is the process to bring them back down.Applied to the dry time for methods of drying, drying drying model that estimates the best with curves and color changes.Drying methods within the scope of the work as the temperature-controlled microwave drying, drying oven drying in the Sun and in the shade, in drying methods applied.Drying process apples, sliced and served three four and eight respectively in the event that repeats itself. Also the temperature of drying fruits and vegetables is the optimal temperatures for 50, 60 and 70 °C, respectively.The short drying time for methods of drying temperature-controlled microwave drying method; 0.5 hours, the longest in the shade drying method in 287 hours.Color the color of fresh Apple in terms of criteria that make the most of the characteristics of a temperature-controlled method that microwave drying method.In terms of brightness and color values red 70 °C suitable temperature-controlled microwave drying method is made, sliced and served to four while jaundice in terms of the value of 50 and 60 °C temperature controlled microwave drying method made four, sliced and served.Chroma value is 50 °C temperature in terms of temperature controlled microwave drying method made eight, sliced and served.All drying methods include drying time and temperature controlled microwave drying method in terms of the criterion of Apple as the most appropriate method for drying.