'Eşme' ayva (Cydonia vulgaris L.) çeşidinde farklı ambalaj tiplerinin meyve kalitesine etkileri
Effects of different packaging types on fruit quality of 'Eşme' quince (Cydonia vulgaris L.) variety
  1. Tez No: 436426
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Tokat koşullarında yetiştirilen 'EŞME' ayva (Cydonia vulgaris L.) çeşidinde farklı ambalajların hasat sonu kalite değişimlerine etkisi araştırılmıştır. Paketleme uygulamaları; kontrol, polistren tabak+PVC streç film, düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve şeffaf poliamittir. Meyveler 0-2oC sıcaklık ve % 85-90 nispi nemli soğuk hava deposunda 6 ay süre ile depolanmıştır. Meyvelerde 120.günden itibaren bozulmaların başladığı görülmektedir (Bu sürece 60.günden sonra denemeden çıkarılan şeffaf poliamid uygulaması dahil edilmemiştir). Depolama sonunda en az ağırlık kaybı ortalama % 0.31 ile düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) uygulamasında görülmüştür. Depolama sırasında farklı ambalaj tiplerinin meyve eti sertliğine etkisi önemli olurken, en az değişim düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ambalajında belirlenmiştir. Suda çözünebilir kuru madde ve titre edilebilir asitlik bütün uygulamalarda azalırken, pH değeri artmıştır. En fazla fizyolojik bozulmalar polistren tabak+PVC streç film uygulamasında belirlenirken, en iyi sonuçlar LDPE paketleme uygulamasından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, investigated the effects of different packaging types on the type of 'EŞME' quince (Cydonia vulgaris L.) in grown under Tokat conditions. Applications, control, polystyrene plates+PVCstretch film, packaging low-density polyethylene and the transparent poliamite were taken into consideration. The temperature was 0-2 degrees and relative humidity was between 85-95 % in cold storage environment. Fruits stored for 6 months. In fruits, the deterioration began from the fourth month (The ransparent poliamite treatment which was excluded from the experiment, was not included to this process). The weightloss of at least approximately was seen as 0.31 % in low-density polyethylene packaging. Effects of the type of packaging had significant on the flesh firmness in during storage. At least change, in the implementation of low-density polyethylene were observed. Total soluble solid fell at all packaging applications in during storage. Maximum reduction was seen in application of polystyrene plates+PVC stretch film. In all applications, the acidity increased and the pH fell. The taste test as a result of the fruits of edible quality until the fourth month. The best results were found from control and the application of low-density polyethylene.