Antalya-Kumluca bölgesi örtü altı sebze yetiştiriciliğinde toprak analizinin önemi
The importance of soil anlysis in greenhouse vegetable cultivation in Antalya Kumluca area
  1. Tez No: 436448
  2. Yazar: BAKİ PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, Antalya Kumluca ilçesinin özellikle güney bölümünde yoğun olarak sera tarımı yapılan alanlardaki toprakların verimliliklerin analiz edilmesi üzerine yapılmıştır. Toplamda tesadüfi olarak sera alanları seçilmiş ve 40 tane sera içerisinden 0-20 cm katmandan toprak örneği alınmıştır.. Sonuç olarak elde edilen bulgular ışığında araştırmada kullanılan toprak örneklerine ait pH değerleri 6,52 ile 7,75 arasında çıkmıştır. Toprak örneklerinin EC değerleri 782 - 4760 µmhos/cm arasında olduğu görülmüştür. Toprak örneklerinin CaCO3 içerikleri dikkate alındığında, %0,79 ile % 22,19 olduğu görülmüştür. Toprakların tamamının OM içerikleri bakımından %0,01 ile %3,27 arasında çıktığı görülmüştür. Toprak örneklerinin % N değerleri % 0 ile %0,16 arasında olduğu görülmüştür. P içerikleri 2,3 - 127,45 mg/kg arasında çıkmaktadır. Ortalama P mg/kg değeri 38,84 yeterli miktarda olduğu görülmektedir. Toprakların Ca değerlerine bakıldığında 3575,85 mg/kg ile 7821,92 mg/kg arasında olduğu ve yeterli olduğu görülmüştür. Örneklerdeki K değerleri 179,72 mg/kg ile 813,44 mg/kg arasında ve ortalama olarak yüksek miktarda çıkmıştır. Toprak örneklerinin Mg değerleri ise 392,54 mg/kg ile 1657,41 mg/kg Cu değerlerinin ise 3,17 mg/kg ile 14,46 mg/kg arasında olduğu tespit edilmiştir. Fe değerleri 8,09 mg/kg ile 31,04 mg/kg arasındadır. Mg değerleri 16,64 mg/kg ile 149,82 mg/kg arasında tespit edilmiştir. Alınan toprak örneklerindeki Zn değerleri ise 1 mg/kg ile 16,27 mg/kg arasında çıktığı tespit edilmiştir. Çalışmada pH ile organik madde arasında %99,5 oranında bir ilişki tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon sonucunda K ile P arasında %61,5 bir ilişki elde edilirken Mn ve P arasında %64,2'lik bir korelasyon elde edilmiştir. Ayrıca Zn ile P arasında % 41,2'lik bir bağıntı bulunmuşken, Mn ile K arasında ise % 61,6'lık bir ilişki düzeyi belirlenmiştir. Zn ile Mn arasında ise %0,46,9 oranında bir korelasyon ilişkisi tespit edilmiştir. Mangan ile Fosfor arasında y=0,8898 + 42,106 şeklinde pozitif yönde R2=0,642 bir ilişki belirlenmiştir. Azot ile Organik madde arasında y=0,050x – 0,0006 pozitif yönde bir regresyon denklemi elde edilmiş ve bu ilişki seviyesinin ise R2=0,995 düzeyinde kuvvetli bir bağıntının olduğu görülmüştür. Bu çalışma sonuçlarının, Antalya ili Kumluca ilçesi çiftçilerine toprak-bitki analizlerinin yaptırılmasının önemi ve özellikle toprak analiz sonuçlarına göre yapılacak bilinçli gübrelemenin yararları konusunda rehberlik yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been made to analyze the fertility of the soil especially in southern part of Antalya city Kumluca town where greenhouse cultivation takes place intensely. In total, 40 greenhouse areas have been selected randomly and soil samples have been taken from 0 - 20 cm layer. As a result, in the light of findings pH values which belong to the soil samples used in the reasearch are between 6,52 and 7,75. The EC values of the soil samples have been seen as 782 - 4760 µmhos/cm. When we take the CaCO3 contents, it was faud between % 0,79 and %22,19. The organic matter contents of all the soil samples are between %0,01 and % 3,27.the N (%) values of the soil samples have been faund as %0 - %0,16. When we take the P contents into account P mg/kg contents are between 2,3 mg/kg and 127,45 mg/kg. The average P mg/kg content is 38,84 so it is seen sufficient. When we look at the Ca values of the soils, they are 3575,85 mg/kg-7821,92 mg/kg and they are accepted to be sufficient values. The K values in the samples are 179,72 mg/kg–813,44 mg/kg and they are high values in average. It has been seen that the Mg values of soil samples are between 392,54 mg/kg and 1657,41 mg/kg. According to the sample soil findings the Cu values are 3,17 mg/kg – 14,46 mg/kg.The Fe values are between 8,09 mg/kg and 31,04 mg/kg. Mg values have been identified as 16,64 mg/kg–149,82 mg/kg. In the samples taken Zn values have been seen as between 1 mg/kg and 16,27 mg/kg. It was founded that a relationship as 99,5 % between pH and organic matter in this study. As a result of correlation it is founded a relationship as a 61,5% between K and P. It was founded a relationship as a 64,2% between Mn and P. In addition to the these results, it was founded a relationship as 41,2%, 61,6% and 46,9% between Zn-P, Mn-K and Zn-Mn respectively. It was found a positive and R2= 0,642 relationship as a y= 0,8898 + 42,106 between Mn and P. It was found a positive a regression equation as y= 0,050x – 0,0006 a between N and organik matter and this correlation was seen strong as R2= 0,995 level. These research results are thought to help the farmers of Antalya – Kumluca area about the importance of having soil-plant analysis and the benefits of conscious fertilization as a result of these analyzes.