Çeşitli türk diatomid topraklarının çeltik ve pirinç üzerinde pirinç biti (Sitophilus oryzae L.) ve kırma bitine (Tribolium confusum du val.) karşı insektisidal etkinliği
Insecticidal effect of various turkish diatomaceous earths against rice weevil (Sitophilus oryzae L.) and confused flour beetle (Tribolium confusum du val.) on paddy and rice
- Tez No: 436447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgesinden alınan diatom topraklarının (DE) çeltik ve pirinç üzerinde, pirinç bitine, Sitophilus oryzae L. ve Kırma Biti, Tribolium confusum Du Val.'e karşı insektisidal etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla 4 farklı Türk diatom toprağı (AGN-1, ACN-1, FB2N-1 ve CCN-1) ile ticari diatom toprağı (Silicosec®)'nın 100, 300, 500, 900 ve 1500 ppm konsatrasyonları ürüne karıştırılmıştır. Diatom toprakları ile karıştırılan çeltik ve pirinç 100 ml şişelere ayrı ayrı konulmuş ve sonra üzerine
Özet (Çeviri)
In this study, the insecticidal effect of different Turkish diatomoceus earths (DE's) were tested against the Rice weevil, Sitophilus oryzae L. and Confused flour beetle, Tribolium confusun du Val. on paddy rice and paddy rice. Paddy and rice were treated at 100, 300, 500, 900 and 1500 ppm (mg DE/kg product) concentrations of four Turkish diatomaceous earths (AGN-1, ACN-1, FB2N-1 and CCN-1) and commercial diatom earth (Silicosec®). Paddy rice and rice samples were mixed with diatomaceous earths and filled into 100 ml glass vials separately then mixed age 30 adult insects (