Ergene havzasında bulunan bazı yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarının yüzeyaktif madde kirliliği yönünden incelenmesi
Investigation of some groundwater and surface water resources in terms surfactant pollution in ergene basin
  1. Tez No: 436458
  2. Yazar: ZEHRA BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ergene Havzası coğrafi konumu gereği Türkiye'de sanayinin önemli merkezlerinden birisidir. Havzada hızla artan kontrolsüz sanayileşme çok sayıda çevresel sorunu beraberinde getirmektedir. Kontrolsüz yeraltı suyu çekimleri ve atıksu deşarjları nedeniyle Ergene Nehri çevre kirliliğinden en fazla etkilenen su kaynaklardan biri olmuştur. Bu araştırmada, Ergene Havzası sınırları içerisinde yer alan bazı yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarından farklı yer ve zaman aralıklarında alınan su numunelerinde, metilen mavisi anyonik yüzey aktif madde (MBAS) metodu ile analiz yapılarak kirlilik durumu araştırılmıştır. Araştırılan su kaynaklarında eş zamanlı olarak sıcaklık, pH, bulanıklık, elektriksel iletkenlik ve toplam fosfor parametreleri de belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinin Kıta İçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite Kriterleri'nde belirtilen değerlerle karşılaştırıldığında, yeraltı suyu numunelerinde ölçülen değerlerin on yedi noktada I. sınıf, bir noktada II. sınıf su kalitesinde olduğu, yüzeysel su numunelerinde ise on noktada II. sınıf, altı noktada IV. sınıf, üç noktada ise I. sınıf su kalitesinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ergene Basin is one of the most important industrial centres due to the geographical location in Turkey. Uncontrolled and rapidly increasing industrialization brings together a large number of environmental problems in the basin. Ergene River has been one of the most affected water sources by environmental pollution because of uncontrolled shooting of groundwater and waste water discharges. In this study, pollution was investigated in the water samples taken at time intervals and different parts some of groundwater and surface water resources within located Ergene Basin by methylene blue anionic surfactants (MBAS) analysis method. The temperature water, pH, turbidity, electrical conductivity and total phosphorus were simultaneously determined in the investigated water resources. The results were compared with the Turkish Water Pollution Control Regulation specified in The Quality Criteria of the Inland Water Resources according to their class. The measured value has been I.class water at seventeen points, II. class water at one point in the groundwater samples and II. class water at ten points, IV. class water at three points in surface water samples has been observed.