Coriolis bağlaşımı ve Renner Teller teorilerinin kimyasal reaksiyonlara uygulanması: azot döteryum molekülü ile döteryum atomu etkileşmesi örneği
The application to chemical reactions of the Coriolis coupling and Renner Teller theories: Example of interaction of nitrogen deuterium molecules with deuterium atom
- Tez No: 436497
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, ND2 molekülünün ve bağlaşımlı elektronik durumları ve Coriolis etkileşimleri hesaplamalara katılarak reaksiyonunun Born Oppenheimer (BO) ve Renner Teller (RT) zamana bağlı kuantum dinamiği çalışmaları incelenmiştir. Depletion – A , Depletion – X , Değişim , Quenching+ Değişim reaksiyon kanalları göz önünde bulundurularak Reel Dalga Paketi ve akı metodu aracılığıyla başlangıç durum reaksiyon ihtimaliyetleri, tesir kesitleri ve hız sabitleri elde edilmiştir. RT- CC saçılma hesaplamalarının önemi RT- CC ve BO- CC sonuçları arasındaki karşılaştırma ile ortaya çıkarılmıştır. Son olarak, hesaplanan termal hız sabitleri önceki yörünge yüzey atlama metodu (TSH) ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Born- Oppenheimer (BO) and Renner- Teller (RT) time dependent quantum dynamics studies of the reaction have been investigated, considering both ND2 coupled electronic states, and , and Coriolis interactions. Initial- state- reaction probabilities, cross sections and rate constants through the real wave packet and flux method have been obtained, taking into account the depletion-A , depletion –X , Exchange , Quenching + Exchange reactions channels. The importance of RT-CC scattering calculations has been revealed by the comparision between the RT-CC and the BO-CC results. Finally, calculated thermal rate constants have been compared with previous trajectory surface hopping method (TSH) and experimental results.