Titreşimsel olarak uyarlanmış bir molekül ile atomun etkileşmesinin coriolis bağlaşım (coriolis coupling-cc) metoduyla araştırılması: ND+H reaksiyonu
The investigation with coriolis coupling method of interaction of atom with vibrationally a excited molecule: ND+H reaction
- Tez No: 526862
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Coriolis coupling (CC) hesaplamaları dikkate alan Zamana bağlı dalga paketi kuantum metodu doğru bir potansiyel enerji yüzeyine dayanan ND+H ( ve ) reaksiyonun dinamiklerini araştırmak için kullanılmıştır. Coriolois Coupling (CC) ve Centrifugal Sudden (CS) sonuçlarının Reaksiyon tesir kesitleri ve Hız sabitleri karşılaştırıldığında, belirgin CC etkileri, başlık reaksiyonlarının hem değişim hem de depletion kanalları için belirgindir. Hesaplamalar, CC etkilerinin ND+H ( ve ) reaksiyonunda önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The time-dependent wave packet quantum method taking into account the Coriolis coupling (CC) has been employed to investigate the dynamics of ND+H ( and ) reactions based on an accurate potential energy surface. When the Reaction Cross sections and Rate constants of Coriolois Coupling (CC) and Centrifugal Sudden (CS) results was compared, the pronounced CC effects have been revealed for both exchange and depletion channels of the title reactions. The calculations demonstrate that CC effects play an important role in the ND+H ( and ) reaction