Gerçek zamanlı ve gerçek zamanlı olmayan sistemlerin birlikte çalışabilirliği
Interoperability of real-time and non-real-time systems
- Tez No: 436515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÖNEL, DOÇ. DR. OKAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Veri Dağıtım Servisi (DDS) gerçek zamanlı işlem kısıtı olan gömülü sistemlerde kullanılan, veri merkezli modele sahip bir iletişim mekanizmasıdır. Veri merkezli iletişim, gönderilen her bir veri türü için çeşitli servis kalitesi (QoS) parametrelerinin kullanılmasına imkan tanımaktadır. Veri merkezli iletişimde kullanılan yayımla-abone ol (publish-subscribe) yaklaşımı gönderici ve alıcı konumundaki dağıtık uygulamaların birbirinden haberi olmadan veri alışverişi yapmasını sağlar. Java Mesaj Servisi (JMS) kurumsal sistemlerde kullanılan ve Java uygulamalarının gevşek bir şekilde birbirine bağlı olarak mesaj alışverişi yapmalarını sağlayan bir mesajlaşma standardıdır. JMS, yayımla-abone ol ve mesaj kuyrukları şeklinde iki farklı iletişim arayüzü sunmaktadır. DDS genellikle gömülü ortamlarda kullanılmış olmasına rağmen, teknoloji ve bilgi sistemlerindeki gelişme ve yenilikler, kullanıcı gereksinimlerinde de değişikliğe sebep olarak gerçek zamanlı ve gerçek zamanlı olmayan sistemlerin birlikte çalışabilmesi ihtiyacını ağ destekli harp, akıllı şehirler gibi kullanım alanlarında ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, mimari olarak farklı yapıdaki gerçek zamanlı ve gerçek zamanlı olmayan sistemler arasında birlikte çalışabilirlilik, JMS'nin iki sistem arasında bir köprü görevi görmesiyle sağlanmıştır. Çalışma kapsamında bir web istemcisinin, Komuta, Kontrol, İletişim, Bilgisayar ve İstihbarat (C4I) sistemine karar destek eklentisi şeklinde tasarlanarak web tarayıcısı üzerinden JMS bağlantısı açması ve DDS iletişim mekanizmasının kullanıldığı gerçek zamanlı bir sistemle JMS standartları üzerinden çift yönlü iletişim kurması sağlanmıştır. Sistemin kullanım alanına örnek bir çalışma için, gerçek zamanlı sistem olarak bir savaş gemisinin savaş yönetim sistemini simüle eden DDS uygulaması geliştirilmiş, gerçek zamanlı olmayan sistemle (web istemcisi) iletişim kurması sağlanmıştır. İki farklı sistem arasında mesaj alışverişi, DDS tanım alanında kullanılan veri nesneleri kullanılarak yapılmıştır. Bu mekanizma sayesinde, veri dönüştürme işlemi, işlem gücü daha kısıtlı olan gerçek zamanlı sistem yerine işlem gücü daha fazla olan gerçek zamanlı olmayan sistem üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Data Distribution Service (DDS) is a communication mechanism with data-centric model and mostly used for embedded systems with real time operation constraints. Data-Centric communication enables various Quality of Service (QoS) parameters on a per data basis. Publish-subscribe paradigm provides distributed applications to send and receive data anonymously. Java Message Service (JMS) is a messaging standard used in enterprise systems allowing Java programs to exchange messages in a loosely coupled way and also supports send and receive from messaging queue and publish-subscribe interface. Although DDS is mainly used in embedded environments, improvements in technology and information systems brought with them change in requirements as well and thus need of interoperability between real-time and non-real-time systems emerge in fields like network centric warfare, smart cities, or home network. In this work, we provide interoperability function among two architecturally different systems, real-time and non-real-time, using JMS as a bridge. We configure a web client, for the high level decision support extension of a Command, Control, Communications, Computers, and Intelligence (C4I) system, in order to establish a JMS connection from the web browser and bi-directionally communicate with a DDS real-time system using JMS standards. Moreover, we develop a DDS application, which is running in the combat management system of a naval vessel, with the aim of sending and receiving from the non-real-time system (i.e. web client) with JMS. The message exchange is done using the same data object as used in the DDS domain. With this mechanism we aim to take the overhead of data transformation process from real-time side of the system where processing power is limited and to carry it out in non-real-time side.