Motor egzoz gazı tahrikli soğurmalı soğutma sistemi tasarımı ve termodinamik analizi
Design and thermodynamic analysis of an engine exhaust gas driven absorption refrigeration system
  1. Tez No: 436514
  2. Yazar: SİNEM BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Endüstriyel kullanımda yaygın olan enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalması ve kontrolsüz enerji tüketiminin büyük çevre sorunlarına yol açması insanlığı alternatif enerji kaynakları üzerine çalışmaya yönlendirmiştir. Bu çalışmada; egzoz atık ısısını değerlendirerek ortam soğutması sağlamak amacıyla, Deniz Harp Okulu Labaratuvarında bulunan HATZ E673 model dizel motorun egzoz sıcaklıkları baz alınarak belirli kabuller çerçevesinde egzoz gazı tahrikli soğurmalı soğutma sistemi tasarımı ve termodinamik analizi yapılmıştır. Farklı dizel motor yükleri ve ısı değiştirici etkinlik değerlerinde soğutma kapasitesi ve soğutma tesir katsayıları elde edilmiştir. Sistemde iş akışkanı olarak amonyak-su çözeltisi kullanılmıştır. Labaratuvar ortamında sistemin deney düzeneği kurulmuş ve bir dinamometre aracılığıyla motora yükleme yapılarak sistem çalıştırılmıştır. Elde edilen teorik ve deneysel sonuçlar tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur. Bu veriler ve geçmişte yapılan çalışmalar değerlendirilerek benzer sistemlerin bir suüstü gemisinde uygulanması durumunda dikkat edilecek unsurlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decreasing industrial energy sources and major environmental problems cause of uncontrolled energy consumption, lead humanity to study on alternative energy sources. This study presents a design and thermodynamic analysis of an exhaust gas driven absorption refrigeration system for the purpose of air conditioning by utilizing the exhaust waste heat, with specific assumptions and using the exhaust temperature data of a HATZ E673 model diesel engine, which is located in Naval Academy's Lab. In different diesel engine loads and heat exchanger effectiveness; cooling capacity and COP of system are calculated. The working fluid in the system is ammonia-water solution. The experimental setup of the system is assembled in the lab and operated with the diesel engine that loaded via a dynamometer. The theoretical and experimental results are presented in tables and graphs. Assessing these results and past studies, the determining factors that if a similar system is decided to apply on a surface ship, are stated.