An agent-based simulation model to evaluate market diffusion of electric vehicles: The case of Turkey
Elektrikli araç pazar payı etmen tabanlı benzetim modeli: Türkiye örneği
  1. Tez No: 436516
  2. Yazar: EVREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Harekat Analizi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fosil yakıt rezervlerinin azalması, ucuz enerjiye olan eğilimler ve gün geçtikçe artan egzoz emisyonları araç üreticilerini alternatif enerji kaynaklarını yeniden değerlendirmeye sevk etmiş, bunun sonucunda Elektrikli Araçlar, teknoloji yatırımcıları ve araç üreticileri için yükselen bir değer haline gelmiştir. Bu durum da; araç kullanıcılarının Elektrikli Araçlar konusundaki tereddüt ve şüpheleri göz önünde bulundurulduğunda, Elektrikli Araçların gelecekteki pazar payının ne olacağı sorusunu gündeme getirmiştir. Her ne kadar bu tür teknoloji yayılımı ve benimsenmesi gibi konular geçmişte sıklıkla klasik Sistem Dinamiği (System Dynamics-SD) yöntemleri ile incelenmiş olsa da, son dönemde, nispeten daha yeni bir yaklaşım olan Etmen Tabanlı Modelleme ve Benzetim (Agent-based Modeling and Simulation-ABMS) çalışmalarının da literatürdeki sayısının arttığı gözlenmiştir. Bu yeni modelleme yaklaşımı, tıpkı araç kullanıcıları gibi sistem içerisindeki küçük“etmenlerin”birbirleriyle ve başka etmenlerle olan bağımlılıklarını ve ilişkilerini temel alacak şekilde büyük sistemin davranış biçimlerini incelemektedir. Yapılan çalışmada, AnyLogic programı kullanılarak, gelecekte Elektrikli Araçların toplum tarafından benimsenmesi ve pazar payının incelenebilmesini hedef alan Etmen Tabanlı bir model geliştirilmiş ve farklı senaryolar için benzetim denemeleri yapılmıştır. Bahse konu model, temel olarak araç kullanıcıları, araç üreticileri ve yasal düzenleyicilerin birbirleri arasındaki ilişki ve bağımlılıklarını bunun yanı sıra, teknolojik gelişmeler ve enerji fiyatlarının bu etmenler üzerindeki etkisini esas almaktadır. Model farklı senaryolara istinaden benzetim denemeleri yapılarak Türkiye'ye uygulanmış ve 2030 yılına kadar Türkiye'nin elektrikli araç pazar payı konusu üzerinde çalışılmıştır. Sonuçlar elektrikli araçların benimsenmesi konusunda elektrik fiyatlarının akaryakıt fiyatlarına göre daha fazla etkili olduğunu, yasal düzenleyiciler tarafından getirilmesi muhtemel yıllık vergilerin uygun ve karşılanabilir olması halinde bu benimsenmeye etki etmeyeceğini ve gelişen batarya teknolojilerinin elektrikli araç fiyatlarına direkt etki edeceğinden pazar payını iki katına çıkarabileceği görülmüştür. Bununla beraber, hâlihazırda Türkiye pazarına sunulan az çeşitteki elektrikli aracın, elektrikli araçların yaygınlaşmasını zorlaştırdığı; dünyaca tanınan fakat Türkiye pazarında bulunmayan, farklı Elektrikli Araçların pazara dâhil olmasını müteakip bu yaygınlaşmayı hızlandırabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reduction in fuel reserves, trends in cheap energy, and attempts to reduce greenhouse gas (GHG) emissions have compelled carmakers to reevaluate alternative energy resources in the car market. This orientation has made Electric Vehicles (EVs) trending topic for car makers and technology investors. Considering the consumer behaviors and anxieties, how will the market share be for EVs in the future? Although this kind of“Diffusion of innovation”issues has been mostly studied by classical System Dynamics (SD) modeling methods in the literature, Agent-based Modeling and Simulation (ABMS), a relatively new approach to modeling systems, has been increasingly employed to model“agent”behaviors such as vehicle consumers. In this thesis an explicit agent-based vehicle consumer choice model has been built to study the mass adoption and market diffusion of EVs in Car Market by creating what-if scenarios in AnyLogic. The model mainly considers the dynamic interactions and the multi-level interdependencies among the vehicle consumers, producers, technological infrastructure and improvements, administrative regulators and influence of external conditions such as fuel prices. The model has been employed to a case study, the Turkish Car Market. Various scenarios have been performed to study the market share of EVs in Turkey until 2030. Results have indicated that electric prices were more effective than oil prices on EV adoption. On the other hand, affordable annual taxes would not hamper EV sales; meanwhile developments in battery technologies would double the market share. Additionally, the lack of EV diversity in current Turkey car market has a hindering effect on EV adoption and entry of worldwide known EVs to Turkish market would magnify EV market share.