Batı anadolu içsularında amatör balıkçılığın sosyo demografik ve ekonomik özellikleri
A socio demographic and economic characteristics of recreational fishermen in inland waters of west anatoli̇a
  1. Tez No: 436534
  2. Yazar: MERT ALYANAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MUSA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Batı Anadolu'daki amatör balıkçılığın sosyo-demografik ve ekonomik analizi ortaya çıkarılmıştır. Anket çalışması Ocak 2015 ile Kasım 2015 ayları arasında 141 amatör balıkçı ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasında sosyal-demografik, performans-efor, ekonomik, örgütlenme-yönetim, etik yaklaşım, güvenlik, av araçları bilgisi, çevre ve tür bilgisi, alışkanlık durumu, iletişim gibi konular işlenmiştir. Çalışma sonucunda, görüşülen amatör balıkçıların %28,3'ü 40-49 yaş aralığında olduğu, en çok tercih edilen türlerin sazan (%43,9) ve alabalık (%30,6) olduğu, %71,7'si evli, %48,2'si lise mezunu olduğu, tamamının bir günde 1-5 kg balık avladığı, %66,7'sinin 1001-2000 TL gelire sahip olduğu, %31,2'sinin avcılık için yaz aylarını tercih ettiği, %46,8'sinin balıkçılıkla ilgili bilgi edinmek için interneti kullandığı, %95'inin herhangi bir balık tutma organizasyonuna katılmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the socio-demographic and economic characteristics of recreational fisheries in Western Anatolia Region. Questionnaire were conducted with 141 recreational fishermen between January 2015 and November 2015. Questionnaire included about social-demographic, performance-effort, economic, organization-management, ethical behaviour, safety, equipment, enviromental and species knowledge, habits and communication. As the result of the study, recreational fishermen's majority (28.3%) were between 40 and 49 years, The species most favoured by recreational fishermen were carp (43.9%) and trout (30.6%), 71.7% married, 48.2% high school graduate, all of the recreational fishermen caught avarage 1-5 kilograms of fish per hunt, 66.7% between 1001-2000 Turkish Liras income range, 31.2% prefer summer season for hunting, 46.8% used internet for gather information about fishing. 95% of the anglers, participated in none of the organization.