Integration of MBR treatment system with NF/RO processes for wastewater reclamation and reuse - pilot tests at ITOB industrial zone
Atık suların arıtımı ve yeniden kullanımı için MBR arıtma sisteminin RO ve NF prosesleri ile entegre edilmesi – ITOB Organize Sanayi Bölgesi'nde pilot test çalışmaları
  1. Tez No: 436535
  2. Yazar: MERVE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, İTOB-OSB Arıtma Tesisi'nde kurulmuş olan pilot ölçekli sprial sarım nanofiltrasyon (NF)/ters ozmos (RO) sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İTOB-OSB'de yürütülen çalışmalarda; Membran Biyoreaktör (MBR) prosesiyle arıtılan atıksuların yeniden kullanımı için NF ve RO gibi ileri membran arıtma yöntemlerinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaç kapsamında ilk olarak farklı NF ve RO membranları kullanılarak membran tipinin ürün suyu geri kazanımına ve kalitesine olan etkisi araştırılmıştır. Sonrasında ise desarj edilecek konsantre su miktarının azaltılması üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla NF90 membranı ve farklı oranlarda MBR çıkış suyu ve konsantre su karıştırılarak hazırlanan besleme suyu karışımları kullanılmıştır. Elde edilen ürün suyun kalitesi farklı analitik yöntemler kullanılarak incelenmiş, sulama suyu ve farklı endüstrilerce yeniden kullanımı araştırılmıştır. Membran tipinin etkisinin incelendiği testlerde, NF90, NF270 ve TR60 nanofiltrasyon membranları ile elde edilen süzüntü sularının kalitesi karşılaştırıldığında, NF90 membranı ile daha yüksek kalitede su elde edildiği görülmüştür. Ayrıca, BW30 ve AG ters osmoz membranlarının süzüntü suları, su kalite standartlarıyla karşılaştırıldığında her iki membran ile yüksek kalitede su elde edildiği görülmüştür. Konsantre su miktarının azaltılmasının amaçlandığı çalışmalarda, besleme suyundaki konsantre su miktarı arttıkça birbirine benzer nitelikte süzüntü suları elde edilmiştir. Elde edilen ürün sularının kalitesi farklı alanlarda kullanım için su kalite standartlarıyla karşılaştırıldığında ise yüksek kaliteli su elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was performed with a mini pilot scale spiral wound nanofiltration (NF)/reverse osmosis (RO) system in İTOB-OSB wastewater treatment plant. In this study, the applicability of treatment methods such as NF and RO was investigated for reuse of wastewater treated with membrane bioreactor (MBR) process. Firstly, effect of membrane type was investigated on wastewater recovery and quality by using different type NF membranes which are NF90, NF270 and TR60 and RO membranes which are BW30 and AG membranes. The second step of studies was concentrate management tests. The aim of this study is decreasing discharged concentrate stream and at the same time to obtain good permeate quality. For this purpose, certain amount of concentrate stream was mixed with MBR effluent and obtained mixture was used as a feed stream for NF/RO membrane test system. NF90 which is nanofiltration membrane was used for these tests. Quality of permeates were compared with quality standards and search for its reusability as irrigation and process water at various industries. According to investigation, NF90 membrane showed better removal efficiencies within NF membranes for many parameters. BW30 and AG membranes had similar removal performance and similar quality product waters were obtained from these membranes. For the concentrate management tests, similar quality product waters with small difference were obtained from different feed mixtures.