Wastewater treatment using energy plants at itob industrial zone and biogas production by anaerobic fermentation of the energy plants
İTOB-OSB'de enerji bitkileriyle atık su arıtımı ve arıtmada kullanılan bitkilerin anaerobik fermantasyonuyla biyogaz üretimi
- Tez No: 436559
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında, atıksu arıtımında su sümbülünün kullanılabilirliği incelenmiştir.. Bu çalışma, MBR (membran biyoreaktör) tekniği kullanarak arıtım yapan İTOB OSB atık su arıtma tesisinde yapılmıştır. Yapılan çalışmada, farklı koşullar için, atık suyun bitkisel arıtımında su sümbülünün performansı incelenmiştir. Bu çalışmanın ikinci kısmında, atık su arıtımında kullanılan su sümbüllerinden anaerobik fermantasyon yoluyla biyogaz oluşumu incelenmiştir. Bu işlem için su sümbülü biyokütle olarak kullanılmıştır. Laboratuvar ve pilot ölçek olmak üzere iki farklı çalışma uygulanmış ve çeşitli parametrelerin fermantasyon işlemi üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first step of the present study, the utilization of water hyacinth for treatment of wastewater was studied. This study has been carried out in ITOB Industrial Zone Wastewater Treatment Plant where MBR (membrane bioreactor) system was employed for wastewater treatment. In this study, performance of water hyacinth in phytoremediation of wastewater was investigated for different conditions. In the second step of the study, production of biogas by anaerobic fermentation of water hyacinth that has been used in phytoremediation was investigated. Water hyacinth was used as biomass for that operation. Two different studies were applied as laboratory scale and pilot scale and effects of various parameters on fermentation were studied.