Yapraktan uygulanan farklı potasyum formlarının şaraplık üzümün (Shiraz) kimi verim ve kalite ögeleri üzerine etkisi
The effect of foliar applied potassium fertilizers on nutrition status and some quality characteristics of wine grape (Shiraz)
  1. Tez No: 436558
  2. Yazar: HANDE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma Manisa ili sınırlarında Turgutlu- Çepnidere bölgesinde Shiraz çeşidi şaraplık üzüm yetiştiriciliği yapılan üretici bağında iki yıl (2013-2014) süreyle kurulan denemeyle yürütülmüştür. Sulanabilen koşullarda yürütülen denemelerde kontrol ve beş farklı potasyumlu gübre (KNO3, K2SO4, KTS, K2CO3 ve K-FOS) uygulanmıştır. Bu uygulamalar sonucunda kimi besin elementleri ve bazı kalite ögeleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, K2CO3 uygulaması yapılan parsellerde; salkım ağırlığı, omca başına üzüm verimi, suda çözülebilir kuru madde (brix), titre edilebilir asitlik ve demir besin elementi istatistikî olarak önemli bulunmuştur. K-FOS uygulaması yapılan parsellerde; salkım boyu, fosfor ve magnezyum besin elementi istatistikî olarak önemli bulunmuştur. KTS uygulaması yapılan parsellerde; tane eni ve boyu istatistikî olarak önemli bulunmuştur. K2SO4 uygulaması yapılan parsellerde; salkım eni ve bakır besin elementi istatistikî olarak önemli bulunmuştur. KNO3 uygulaması yapılan parsellerde; azot besin elementi istatistikî olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Study in Manisa province Turgutlu - Cepnidere in the region. The manufacturer's vineyard Shiraz wine grape varieties to the breeding (2013-2014) was conducted with an attempt established for a period of two years. Trials conducted under irrigated conditions in the control and five different potassium fertilizer (KNO3, K2SO4, KTS, K2CO3, and K-FOS) was applied. As a result of these applications, some nutrients and quality items were examined. As a result of research, application K2CO3 performed in plots; panicle weight, yield per grape omca, water soluble dry matter (Brix), titratable acidity and iron nutrient were found to be statistically significant. K-FOS application; panicle length, phosphorus and magnesium nutrientswere found to be statistically significant. KTS application; grain width and length were found to be statistically significant. K2SO4 application; panicle width and copper nutrient were found to be statistically significant nutrient. KNO3 application; nitrogen nutrient were found to be statistically significant.