Poecilimon (Poecilimon) Similis similis Retowski, 1889 (Orthoptera: Phaneropterinae) türünün kıyı ve yüksek dağ popülasyonlarında kutikula melanizasyonu ile bazı immün sistem parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of the body melanisation and some immune parameters in lowland vs. highland populations of poecilimon (Poecilimon) similis similis Retowski, 1889 (Orthoptera: Phaneropterinae)
  1. Tez No: 436587
  2. Yazar: NİLGÜN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Termal melanizasyona bağlı immün yatırım hipotezi, ektotermik canlılarda vücut ısısının çevre sıcaklığındaki değişimlerden etkilenmesi nedeniyle, daha soğuk çevrede yaşayan popülasyonlarda immün aktivitelerin daha güçlü olduğunu iddia eder. Canlının yaşadığı iklimsel koşullar vücut büyüklüğünü ve kutikular melanizasyonu da etkilemektedir. Daha soğuk çevredeki popülasyonların daha melanik olduğu, melaninin de eklembacaklıların bağışıklık sisteminde önemli bir bileşen olduğu için, immün aktivitenin çevre sıcaklığından etkilendiği bilinmektedir. Dolayısıyla kutikula rengi ve melanin kökenli bağışıklığın büyük ölçüde çevre sıcaklığının seçilimine uğradığını belirtmek gerekir. Bu çalışmada aynı türün (Poecilimon (Poecilimon) similis) farklı sıcaklığa sahip iki farklı alanda yayılış gösteren popülasyonlarında, immün aktivitelerinin, kutikular melanizasyon ve vücut büyüklüklerinin termal çevre farklılıklarına gösterdikleri esnekliğin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, termal melanizasyon hipotezinin öngördüğü şekilde yüksek (soğuk) bölgede yaşayan bireyler alçak (sıcak) bölgede yaşayanlara göre melanin temelli bağışıklık göstergeleri olan PO aktivitesi ve enkapsülasyon yeteneği bakımından daha güçlü bir yanıt oluşturmuştur. Ancak, hipotezin aksine, daha sıcak çevrede yaşayan bireyler soğuk bölgedekilere göre daha koyu bir kutikulaya sahip oldukları bulunmuştur. Humoral immün parametrelerden hemolimfteki protein konsantrasyonu ve lizozim aktivitesi ise farklı termal çevrenin etkisinden bağımsız olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuçlar, melanin temelli bağışıklığın termal çevre farklılıklarından etkilendiğini, ancak immün aktivitelerin sadece tek bir dış çevredeki değişimle değil, diğer ekeolojik faktörlerin ve fizyolojik süreçlerin de etkisi altında esneklik gösterebileceğine işaret etmektedir. Çünkü, immün aktiviteler ve kutikula renklenmesinin canlıya olan maliyeti yüksek olduğu için, çeşitli ekolojik seçilimlere göre fizyolojik aktiviteler arasında bir uzlaşı söz konusu olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Immune investment hypothesis dependent thermal melanization claims that ectothermic animals due to their body temperature is effected by the changes in environmental temperature, the population which live in colder environment have stronger immune activities. Climate conditions affects the body sizes and cuticle melanization, too. Since population living in colder environment are more melanic and melanin is an important component for immune system of arhtropods, it is known that immune activity is effected by environment temperature. Therefore it should be noted that cuticle colour and immune based on melanin highly show selection of environmental temperature.In this study, it is aimed to determine plasticity of thermal environment showed in immune activities, cuticular melanization and body sizes in same species (Poecilimon (Poecilimon) similis) from two different population distributed in different areas which have different environment. According to the study's results, as predicted by the thermal melanization hypothesis, individuals living in high (cold) regions has created stronger response compared to living in the low (warm) regions with regard to melanin-based indicators of immune, phenoloxidase activity and encapsulation ability. But contrary to the hypothesis, it has been found that individuals living in the warmer envrionment has been have more darker cuticle than colder environment. It is understood that haemolymph protein concentration and lysozyme activity from humoral immune parameters are independent from different thermal environment. These results point out that melanin-based immune is affected by environmental changes, but immune activities can show plasticity under the influence of not only a single external environment change, but also other ecological factors and physiological processes. Because the cost of immune activities and cuticle pigmentation is high, for various ecological selections, between the physiological activies a trade-off should happen.