Poecilimon cervus karabag, 1950 (orthoptera: Tettigoniidae) yumurta yapısı ve ultrastrüktürel özellikleri
Structure of the eggs of Poecilimon cervus Karabag, 1950 (Orthoptera: Tettigoniidae) and ultrastructural features
  1. Tez No: 269487
  2. Yazar: IRMAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada bir Tettigoniidae (Orthoptera) türü olan Poecilimon cervus Karabag, 1950 yumurta yapısı ışık mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. P. cervus yumurtaları ortalama 3.4 x 1.3 mm boyutunda, bilateral simetri gösteren uzamış oval yapıdadır. Yumurtanın üzerinde yer yer hafifçe belirgin koryonik çokgen deseni bulunur. Yumurtanın posteriyor kutbu yakınında bulunan mikropil bölgesinde 9?18 mikropil açıklığı yer alır. Yumurtanın anteriyor kutbundan posteriyor kutbuna doğru uzanan bir kaburga yapısı mikropil bölgesi hariç tüm yumurtayı bir kuşak şeklinde sarar. Yumurta kabuğu dıştan içe doğru belirgin bir ekzokoryon ve endokoryondan oluşur. Ekzokoryon çok sayıda koryonik sütunlar ve hava odaları içerir ve sütunların içinde, dış ortamla endokoryon arasında bağlantıyı sağlayan ince kanallar bulunur. Endokoryon tabakası yoğun por kanallarının bulunduğu daha kompakt bir yapı şeklindedir. Endokoryonun alt yüzü girintili çıkıntılı ince bir tabakaya sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the egg structure of Poecilimon cervus Karabag, 1950, a species of Tettigoniidae (Orthoptera) were examined with the use of light microscope, scanning electron microscope (SEM) and transmission electron microscope (TEM). The eggs of P. cervus are about 3,4 x 1,3 mm in size, bilateral symmetrical and elongated ovoid in shape. There are some clear chorionic poligonal patterns in patches on the egg, at the micropilar area near the posterior pole, there are 9-18 micropile openings. A rib recumbents from anterior pole to posterior pole surrounds the whole egg accept micropilar area. The egg shell is composed of clear exochorion and endochorion from outermost to innermost. Exochorion has many chorionic columns and air chambers and in columns there are fine canals that ensure connection between exochorion and endochorion. Endochorion layer is more compact layer thar has numerous por canals. Surface under the endochorion has indented fine layer.