Kocaeli kentsel atıksu arıtma tesislerinin yapay sinir ağları ile modellenmesi ve entegre tesis tasarımı
Artifical neural networks modelling and integrated with facility desing of Kocaeli wastewater treatment plants
- Tez No: 436604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA BİLGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, kentsel atıksu arıtma tesislerine gelen atıksuyun kaynağı, miktarı ve özelliği ile atıksulara uygulanan arıtma prosesleri değerlendirilerek, uygun arıtma prosesinin seçimi hassas ve az hassas alanlara deşarj edilebilecek yeni bir kentsel atıksu arıtma tesisi dizaynı edilmiştir. Kocaeli ilinde faaliyet gösteren kentsel atıksuların arıtıldığı 42 Evler ile Kullar Atıksu Arıtma Tesislerinin son üç yıla ait proses, giriş ve çıkış su analiz sonuçları değerlendirilerek atıksu karakterizasyonu yapılmıştır. Tesislerde uygulanan arıtma prosesleri hakkında detaylı bilgi verilmiş, söz konusu tesisler ayrı ayrı mevcut durumlarıyla ve yeni bir kentsel atıksu arıtma tesisi olarak ATV-DVWK 131 E standardına uygun olan Belebung programıyla deşarj standartlarını sağlayacak tesis tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yeni projelendirilen tesis giriş verileri yapay sinir ağları ile atıksu arıtma tesis işletme simülasyonu yapılmış ve tesis işletmeye alınmadan arıtma tesisinin performansı incelenmiştir. Mevzuata uygun olarak deşarj edilecek atıksular için, her iki tesisin Kullar Atıksu Arıtma Tesisinin arazisinde birleştirilip yeniden projelendirilmesinin optimum çözüm olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the treatment processes and the sources, quantity and features of wastewater entering treatment plant were evaluated and a new urban wastewater treatment plant was designed considering suitable treatment processes for wastewater discharged sensitive/ less sensitive parts. The wastewater were characterized by evaluating the process, influent and effluent analysis results of last three years of 42 Evler and Kullar Wastewater Treatment Plant in Kocaeli. The detailed information about treatment process of the plants were given and were projected separately with their present conditions by using Belebungs software which is suitable for ATV-DVWK 131 E standards. Moreover, a new urban wastewater treatment plant was designed by integrating two plants. The new wastewater treatment plant was simulated using artificial neural network and the performance of new plant was examined. For the wastewater that will be discharged according to the legislations, combining and redesigning of both institutions in the land of Kullar Wastewater Treatment Plant have been resulted as the optimum solution.