Enerji sistemlerine erişimin önemi ve enerji sistemlerine erişememenin sosyal etkileri:Bir Yalova değerlendirmesi
The importance of access to energy systems and lack of access to social effects of energy systems, an assessment Yalova
  1. Tez No: 436611
  2. Yazar: GÜLBAHAR BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT GÖKNİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'nin de içinde bulunduğu Asya kıtasında 2015 yılında, 100 milyon insanın hala, modern enerji sistemlerinden biri olan elektriğe ulaşamadığı tahmin edilmektedir. Fakat veriler bu yönde olsa da enerji erişimi ile ilgili ülkemizde modern enerji sistemlerine erişim konusunda detaylı bir araştırma yapılmamıştır. Isınma, sıcak su kullanımı ve yemek pişirme gibi alanlarda hangi enerji kaynaklarının ne kadar tüketildiği, hane halkının yeteri kadar ve güvenli bir şekilde enerji sistemlerine ulaşıp ulaşmadığı, elektrikli ev aletlerinin yıllık tüketimleri gibi konular, veri yetersizliği yüzünden belirsiz kalmaktadır. Bu çalışmada, hane halkı tarafından enerji sistemlerine erişimin önemi ve enerji sistemlerine ulaşamamanın hane halkı üzerindeki sosyal etkileri incelenmiştir. Öncelikle dünya genelinden başlanarak Türkiye'ye gelinmiş ve daha sonra Yalova ilinin enerjiye erişim durumu değerlendirilmiştir. Türkiye'de yemek pişirme ve su ısıtma, alan ısıtması ve diğer alanlarda kullanılan enerji miktarlarına dair veriler kısıtlı olduğundan bazı konularda kabuller yapılmıştır. Bu çalışma bağlamında 217 haneye anket çalışması yapılmış ve verilen cevaplara göre Yalova ilinde yaşayan hane halkının modern enerji sistemlerine erişim seviyesi belirlenmeye çalışılmıştır. Ankete cevap veren hane halkı, gelir seviyelerine göre ve eğitim durumlarına göre gruplara ayrılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak da, Yalova ilinin ve Türkiye'nin EGİ değeri (enerji geliştirme indeksi) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In which Turkey is located in Asia in 2015,100 million people still, electricity is one of the modern energy system is estimated not reached. But the data are not made detailed studies on access to energy in our country, though in this direction. Heating, hot water use and cooking that consumed much of which energy sources in such areas, households did not reach enough and reach to secure energy system, issues such as the annual consumption of electrical appliances, remains unclear due to the lack of statistical data. Therefore, this study households reached by the public importance of access to energy systems and energy systems from failing social impact on households of people have mentioned. First, the world has reached starting to Turkey and then revised the overall condition of Yalova access to energy. Cooking and water heating in Turkey, data on the amount of energy used for space heating and other areas, the estimates have been made on some issues is limited. Turkey and focused on energy development index of Yalova. In this study, a survey conducted in the context of households and living in Yalova level of access to modern energy were determined. As a result, Turkey and the Yalova, energy development index is calculated