Bir marka bileşeni olarak logolar ve logolarda tipografi kullanımının marka değerine etkisi
The logos as a brand component and the typography usage's effect on brand value in logos
  1. Tez No: 436633
  2. Yazar: HANDAN GÜLER İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, logolarda kullanılan tipografik karakterlerin marka değeri üzerindeki etkilerini, Aaker'in tüketici temelli marka değeri modelini temel alan bir alan araştırmasıyla açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma, alan araştırması sonucunda karşılaştırılan logo ve tipografik karakterlerin tüketicilerde bıraktığı etkinin marka değerine olan yansıması hakkında veriler öne sürmektedir. Marka değerinin temel kaynağı olan tüketicilerin marka imajına yönelik tutumları ve buna bağlı olarak logo ve logolarda kullanılan tipografik karakterlerin tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken özelliklerin yer aldığı çalışma kapsamında altı banka logosu karşılaştırılmış ve bu logolarda kullanılan tipografik karakterlerin marka değerini ne ölçüde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the effects of typographic characters that are used on logos, on brand equity by using a field study which based on Aaker's consumer based brand equity model. In the study, some statements were given on the relations between brand equity and the effects of logos and typographic charecters which were examined, on consumers. Within the concept of brand equity, consumer behaviour, logos and their specific characters, crucial factors in the design process, six different bank logos were compared in the study and it was found out in which level of these typographic characters effect brand equity.