Gulamhüseyin Saedi, edebi kişiliği ve tiyatro eserleri
Gholam Hossein Saedi, his life, his works and his plays
- Tez No: 436641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUVAFFAK DURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Gulam Hüseyin Saidi (1935-1985), İran tiyatrosunu öncülerinden biridir. Yazar, 21. yüzyılın ortalarından itibaren edebî faaliyete başlamış ve ilk eseri olan Pygmalion piyesini 1955 yılında kaleme almıştır. Edebî faaliyete öykü yazarı olarak başlayan Saidi, Areş, Kitap-e Mah, Kitap-e Hafta gibi dergiler ile çalışıp 1960lı yıllarda Elifba dergisini çıkarmıştır. 1965'te yazdığı Çub be Dest-haye Verezil piyesi ve Ezadaran-ı Beyel öykü toplusuyla ismini duyurmuştur. Yazar, edebi hayatı boyunca defalarca tutuklanıp işkencelere maruz kalmıştır. Pehlevi rejiminin yıkılışından sonra aynı sivri dille eleştirilere devam ettiği için ölümle tehdit olup nihayetinde ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Fransa'ya mülteci olan Saidi, edebi faaliyetlerine ve mücadelesine yurtdışından devam edip, Elifba dergisini tekrar çıkarmaya başlamıştır. Yeni hükümetin yanlış yolda olduğunu savunan Saidi, Othello der Serzemin-e Acayip ve Perde Daran-e ayine Efruz gibi eserlerinde bu konuya mizahi bir şekilde değinmiştir. Gulam Hüseyin Saidi büyülü gerçekçilik akımına göre ilk kez denemeler yapan yazarlardan biri olmuştur. Ancak kısa ömrü ve birçok dalda eser vermesi bu alanda kendini geliştirmesine engel olmuştur. Bu tez çalışmasında, Gulam Hüseyin Saidi'nin hayatı ve edebî faaliyetleri araştırılmış ve ayrıca yazarın tiyatro eserleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gholam Hossein Saedi (1935-1985) is one of the pioneers of İranian literature. Having started his literary products in mid1900, he has written his first play Pygmalion in 1955. Starting his works of literature with writing short stories, Saedi cooperated with many magazines like Arash, Ketab-e mah and Ketab-e Hafteh. He became well-known after publishing Chub Be Dast-haye Varazil and the collectıon of eight short stories called Azadaran-e Bayal. The author has been apprehended many times in his life. Continuing his tough criticisms after the collapse of Pahlavi dynasty, he had to expatriate his motherland. Saedi, a political fugitive to France, pursued his struggle and his works abroad, publishing the second series of the Alfeba journal. Believing that the newly found government is on a wrong track, Saedi tried to convey his point of view in Othello dar Sarzamin-e Ajayeb, Parde Daran-e Ayine Afrouz using a sarcasm. Saedi has been one of the fırst who tried Magical realism in their works. However, having a short life and creating in many genres of literature has not left him enough time to enrich it. This these has investigated Gholam Hossein Saedi's life, his works and especially his plays.