Gulam Hüseyin Sâedi'nin üç oyunu üzerine göstergebilimsel çözümleme
A semiotic analysis on Gulam Hüseyin Saedi's three plays
- Tez No: 665541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TOKSOY ÇEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Gulam Hüseyin Sâedi'in Külahsız Bey, Külahlı Bey, Dikte ve Köşe adlı oyunlarını ele alıp yazınsal metin içindeki gösterge dizgelerini yani metin kodlarını çözmeyi amaçlayan bu tez, aslında bir eserin üst katmanlarından başlayıp da yavaş yavaş alt katmanlarına doğru ilerleyen bir çözümleme çalışmasıdır. Çalışma, genel olarak iki bölümden oluşmaktadır: İlk bölümü metnin yüzeydeki anlamının altındaki derin anlama ulaşmayı sağlayan ve metinsel göstergeler dizgesinin çözümünde bir metod olarak yaralanılan göstergebilimin ne olduğu, gelişimi ve tiyatro sanatına uygulanması gibi başlıklar altında göstergebilim incelenmesini, ikinci bölüm ise ele aldığımız oyun yazarı Gulam Hüseyin Sâedi'nin hayatı ve üç oyununun göstergebilimsel incelenmesini içerir.
Özet (Çeviri)
We try to analyze three plays by Gholam Hossein Sâedi for discovering deep layers of those plays. For achieving this result we should start from the firs layers into the deep layers. Thesis is composed of two main parts: the first part is talking about Semiotics and how it works to research about analisys of the an literary or dramatic work. The second part is an attempt about adaptation of semiotical analysis into Gholam Hossein Sâedi's plays