Sosyal medyayı kullanan kurumların itibar yönetimine ilişkin Y kuşağının algısı
Institutions which use social media and their reputation management related to the perception of the generation Y
- Tez No: 436644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYE AYDAN BİLGİLİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kurumlar için itibar olgusu, günümüz rekabet koşullarının getirdiği noktada en değerli kazanç olmakla birlikte üzerinde büyük özveriyle üzerinde önemle durulması gereken bir değerdir. Kurumların itibarının oluşması yıllar alabilmekte, planlı, sistemli ve disiplinli çalışmalar dizisi neticesinde oluşan itibar korunabilmekte ve devamlılığı sağlanabilmektedir. İtibar, kurumları hedef kitlelerin gözünde farklı algılanmayı sağlayabileceği gibi sayısız faydaları da beraberinde getirmektedir. Rekabetin inanılmaz derecede yoğun olduğu şu zamanlarda kurumları birbirinden farklı kılacak, kurumları hedef kitleleri nezdinde özel kılacak yegâne şey itibarlarıdır. İşte bu yüzdendir ki zorlu rekabet ortamında itibarın sağlanması ve korunması için kurumlara büyük iş düşmektedir. Bu doğrultuda, kurumlar itibarlarını oluşturma adına yeni bilgi iletişim teknolojilerinden biri olan internetten yararlanma yoluna gitmelidir. Yeni medya ortamlarında hedef kitleleri gözünde kurum kendi farklılığını ortaya koyabilmeli ve bu platformları başarılı bir şekilde yönetebilmelidir. Şüphesiz ki gün geçtikçe kullanım alanı genişleyen sosyal medya ve onun platformları, kurumları bu alanlarda profil oluşturmayı neredeyse zorunlu kılar hale getirmiştir. Özellikle Y kuşağının sosyal medyayı aktif olarak kullandığı gerçeği düşünüldüğünde, kurumlar itibarları için ve hedef kitlelerce olumlu algılanabilmeleri adına sözü geçen sosyal medya platformlarını aktif bir kullanım ile yönetmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu bağlamda tezin amacı, kurumların itibarlarını oluşturma ya da mevcut itibarlarının sürekliliğini sağlama hedefinde sosyal medyanın ve onun getirdiği olanakların etkililiğini ortaya koymaktır. Kurumların hedef kitlesinin önemli bir bölümünü oluşturan Y kuşağının, söz konusu işletmeleri sosyal medya platformlarında faaliyet gösterirken nasıl algıladıkları ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Bu doğrultuda, tezin birinci ve ikinci bölümünde araştırmanın tabanını oluşturan literatür taraması yapılmıştır. Birinci bölümde internet ve sosyal medya kavramından söz edilmiş, araştırmanın örneklem birimini de oluşturan Y kuşağı hakkında, sosyal medya platformlarındaki rollerine, aktifliğine ve bir takım özelliklerine atıflar yapılmıştır. İkinci bölümde itibar ve kurumsal itibar üzerine tanımlamalara, sosyal medya ve kurumsal itibar ilişkisi üzerine açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencilerle gerçekleştirilen hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleriyle elde edilen bulgulara yer verilmiş, sosyal medya ve itibar arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde sonuçlar değerlendirilerek önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to nowadays conditions of rivalry reputation is not only an income for companies but also an important concern which must be treated in detail. It takes years as well as planned, detailed and disciplined work to build up a company's reputation and to protect and maintain it. Prestige has numerous advantages for businesses as it ensures a different perception in the eyes of their audience. Rivalry is incredibly intense these days and for that reason the prestige of a company is the most important component which shows the target group that the business is different and special. For that reason it is a great task for the companies to build up and protect their reputation, which they can achieve by using information and communication technologies such as the internet. Companies must present their difference in the Internet-environment and must manage these platforms very well. It is for certain that the fast growing usage of the Internet and social media force companies to create accounts in these platforms. When we consider that especially the Y-Generation use social media very actively there is no doubt that companies have to use well-known platforms to build up their reputation. In this context the aim of this thesis is to demonstrate how companies which build up their reputation or the ones which want to uphold their continuity have to use social media and how social media influences this process. The thesis will try to illustrate how the Y-Generations see businesses which use social media. It is for this reason that the first and second parts of the thesis form the literately base of the researches. In the first part the term of internet and social media was analyzed followed by an analysis about the Y-Generation, their role in social media platforms and their activity. The second part treats explanations about the link of social media and the reputation of companies. In the last and third part data, which were received through quantitative and qualitative researches from students of the Ege University faculty of communication department of Public Relations and Publicity, was evaluated and also the relation between social media and reputation was determined. The results will be evaluated and suggestions will be given.