Viral pazarlamada görsel tasarım unsurlarının kullanımı: Viral reklam videoları üzerine görsel analiz
The use of visual design elements in viral marketing: Visual analysis on viral advertising videos
  1. Tez No: 436643
  2. Yazar: BURAK KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPSÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 488
Özet
Son yıllarda yaşanan bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, iletişim disiplini açısından değerlendirildiğinde internet üzerinden geliştirilen yeni mecralar ve her geçen gün artan kullanıcı sayısının, markalar için yeni müşteriler elde etmek ve daha geniş hedef kitlelerle iletişim kurmak amacıyla yeni iletişim ve pazarlama stratejileri yöntemlerini tercih etmesi gerektiği söylenebilir. Yeni iletişim araçlarıyla birlikte her geçen gün geleneksel medyaya karşı ilginin azaldığının gözlemlendiği ve rekabetin giderek arttığı ortamda, kitlelerin tutum ve davranışlarını etkileyebilecek ve birbirleri arasında ürün veya hizmet hakkında interaktif ilişkiler kurulmasının sağlanabileceği çeşitli uygulamalar gerekli görülmektedir. Firmaların bu bakış açısıyla geleneksel pazarlama anlayışı yöntemleri yerine viral pazarlama iletişiminin yöntemlerinden biri olan viral reklam videolarıyla tüketicilerle iletişim kurma çabasını tercih ederek, müşterilerin birbirleri arasında kurdukları iletişim aracılığıyla yeni hedef kitlelere ulaşabilmenin planlarını yapmaktadır. Günümüzde viral reklam videolarının oluşturulması sırasında görsel tasarım unsurlarının dikkate alınarak yaratıldığı, günümüz reklamcılık anlayışındaki görsel imgelerin öneminin ve anlamının, markaların tüketicilerin zihinlerinde yer edinebilmesi açısından etkili olduğu vurgulanmaktadır. Bu nedenle daha önce çeşitli firmalara tarafından yayınlanmış olan viral reklam videoları, görsel göstergebilimsel analiz yöntemi ile değerlendirilerek kullanılan görsel öğelerin biçim ve içerik yönünden ele alınarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında çeşitli yorumlamalar yapılarak viral videoların görsel tasarımı açısından ne gibi öğeler taşıdığına dair saptamalar oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in information and communication technologies in recent years, when communication discpline is evaluated in terms of improvement over the internet new media and the number of users increasing with each passing day, new communication and marketing strategies in order to obtain new customers for brands and communicate with a wider audience said that the need to choose the new methods. Day by day with new communication tools has been observed that decreases the interest in the traditional media and ever-increasing competition, mass attitudes and can influence the behavior and the various applications that can be provided to establish on interactive relationship about products or services from each other are considered necessary. Companies by choosing the effort to communicate with consumers with its viral advertising videos are one of the method instead of viral marketing communication methods of traditional marketing approach that perspective, the customer is making plans to reach new audiences through communication established between them. Today, during making viral advertising videos, it is considered the creation of visual design elements, created by considering the importance of understanding and meaning of today's advertising, it is emphasized that the minds of consumers brand. Therefore viral advertising videos published by various companies previously evaluated by visual semiotic analysis method. The findings obtained by a variety of interpretations that carry items in the visual design of what we have tried to create viral videos.