Veysel Dikmen'in hayatı, sanatı ve eserleri üzerine bir inceleme
An research on Veysel Dikmen's life, art and works
  1. Tez No: 436677
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
“Veysel Dikmen'in Hayatı Sanatı ve Eserleri Üzerine Bir İnceleme”adlı yüksek lisans tezinde 1991'den beri beş roman ve epik-mitolojik öykülerden oluşan“Babilonya Şarkıları”adlı bir eser yayımlayan Dikmen'in eserleri incelenmiştir. Doksanlı yıllardan itibaren roman dünyasında kendisine bir yer edinen Dikmen, aynı zamanda banka müfettişidir. Romanları yanında çeşitli konularda makaleleri bulunur. Yazar, kendisini iyi yetiştirmiş, edebiyat, sinema, tiyatro, ekonomi vb. birçok konuda araştırma yapmış sosyo-kültürel yönü gelişmiş bir şahsiyettir. Veysel Dikmen gibi bir yazarın romanlarının bilimsel açıdan incelenmesi bir gerekliliktir. Bu nedenle bu çalışmada yazarın romanları (Sıcak Tanrıdan Soğuk Ekmek, Düşlerin Şarkısı Yok, Göz Yaşlarımı Size Bırakıyorum, Büyük Ölüler Meydanı, Kayıp Ruhlar Cenneti) ve hikâye kitabı (Babilonya Şarkıları) yapı ve içerik bakımından ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Veysel Dikmen'in hayatı ve edebi kişiliğiyle ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Veysel Dikmen'in romanları olay örgüsü, tema, kişiler bakış açısı, zaman ve mekân açısından ayrı ayrı incelenmiştir. İkinci bölümde ise yazarın“Babilonya Şarkıları”adlı eserinde yer alan hikâyeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, yazarın kullanmış olduğu anlatım teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra sonuç bölümü yer alır. İlk romanlarında insanın iç dünyasını ve insan psikolojisin gizli labirentlerini okuyucuya sunan Dikmen, son romanlarında ise resmi bir tarih kitabından farklı olarak tarihi olayları roman kurgusu içerisinde okuyucunun beğenisine sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the master's degree thesis, which is called“An Research on Veysel Dikmen's Life, Art and Works”, Dikmen's works have been examined, who has published a work called Babilonia Songs, which consists of epic-mythological stories and five novels since 1991. Dikmen, who has had a strong place in the world of novel since 1990's, is also a banker. Beside his novels, he has articles about various topics. The writer is a person who has educated himself well, made researches in various subjects such as cinema, theatre and literature and whose social cultural side has improved. It is a necessity that a successful writer's novels are scientifically examined; like Veysel Dikmen. Thus, in this survey, the writer's novels, such as Sıcak Tanrıdan Soğuk Ekmek, Düşlerin Şarkısı Yok, Gözyaşlarımı Size Bırakıyorum, Babilonya Şarkıları, Büyük Ölüler Meydanı, Kayıp Ruhlar Cenneti, have been separately analysed in terms of structure and content. The work consists of introduction and two parts. In the introduction section, the informations about the writer's life and his literatural personality have been given. In the first part, his novels have been examined in terms of plot, theme, viewpoint, time and place one by one. In the second part, an information about the expression techniques that he uses in his novels has been given. Then the final section takes place. Dikmen, who presents the human's inner world and his psychology's secret labyrinth in his first novels, has successfuly offered the historical events in the novel fiction differently from a formal history book to the appreciation of the readers in his last novels, though.