Üniversite öğrencilerinin kişilerarası problem çözme yaklaşımlarının çözüm odaklı yaklaşım ve mizah tarzları açısından incelenmesi
Analyzing interpersonal problem solving in terms of solution focused approach and humour styles of university student
- Tez No: 436722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin kişilerarası problem çözme yaklaşımları, çözüm odaklı yaklaşım ve mizah tarzları açısından incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Necmettin Erbakan Üniversitesinin Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Fen Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 1., 2., 3. ve 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma bu fakültelerin çeşitli bölümlerinde öğrenim görmekte olan ve tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 542 kız ve 231 erkek olmak üzere toplam 773 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Üniversite öğrencilerinin problem çözme yaklaşımlarını belirlemek amacıyla“Kişilerarası Problem Çözme Envanteri”, çözüm odaklı yaklaşımlarını belirlemek amacıyla“Çözüm Odaklı Envanter”ve mizah tarzlarını belirlemek amacıyla“Mizah Tarzları Ölçeği”kullanılmıştır.Verilerin analizinde kişilerarası problem çözme yaklaşımları ile çözüm odaklı yaklaşım arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için ayrıca kişilerarası problem çözme yaklaşımları ile mizah tarzları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı Tekniğinden yararlanılmıştır. Çözüm odaklı yaklaşım ve mizah tarzlarının kişilerarası problem çözme yaklaşımlarını yordayıcı gücünü belirlemek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi tekniği kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre problem çözme yaklaşımları ile çözüm odaklı yaklaşım arasında ayrıca problem çözme yaklaşımları ile mizah tarzları arasında anlamlı düzeyde ilişkiler ortaya çıkmıştır. Yapılan regresyon analizinde çözüm odaklı yaklaşım ve mizah tarzları, kişilerarası problem çözme yaklaşımlarının tümünü (probleme olumsuz yaklaşım, yapıcı problem çözme, kendine güvensizlik, sorumluluk almama, ısrarcı- sebatkâr yaklaşım) anlamlı düzeyde yordamaktadır. Elde edilen sonuçlar dâhilinde tartışma ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study university students interpersonal problem solving approaches were investigated in terms of solution focused approach and humor styles. The research group of the study consisted of 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students studying at Necmettin Erbakan University Faculty of Education, Faculty of Theology and Faculty of Science. The study was carried out with the participation of 773 students of whom 542 female and 231 male, studying at different departments of these faculties, who were selected by random sampling method. To determine the university students' problem solving approaches“Interpersonal Problem Solving Inventory”, to determine solution focused approaches“Solution Focused Inventory”, and to determine humor styles“Humor Styles Questionnaire”were used. In data analysis, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient technique was used to reveal the relation between interpersonal problem solving approaches and solution focused approach, and also between interpersonal problem solving approaches and humor styles. Multiple Linear Regression Analysis technique was used to determine predictive power of the solution focused approach and humor styles on interpersonal problem solving approaches. According to the results of correlation analysis, significant relations were revealed between problem solving approaches and solution focused approach and also between problem solving approaches and humor styles. According to the regression analysis, solution focused approach and humor styles significantly predict all the problem solving approaches (problems in a negative way, constructive problem solving, lack of self-confidence, unwillingness to take responsibility, insistent-persevering approach). Discussion and suggestions were included within the results obtained.