Stres, anksiyete, depresyonun, kişilik özellikleri ve kişiler arası problem çözme açısından incelenmesi
Investigation of stress, anxiety, depression in terms of personality and interpersonal problem solving
- Tez No: 934749
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kişilik özelliklerinin ve kişilerarası problem çözme yaklaşımlarının stres, depresyon ve anksiyete alt boyutlarını anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığını belirlemektir. Araştırmanın evreni, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi'ne bağlı fakültelerden oluşmaktadır. Araştırma çalışma grubu, bu fakültelerin çeşitli bölümlerinde öğrenim görmekte olan 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencilerinden seçilmiş olup 66'sı erkek ve 345'i kız olmak üzere toplam 411 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada öğrencilerin stres, depresyon ve anksiyete puanlarını belirlemek için 'Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği', kişilik özelliklerini belirlemek için 'Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi' ve kişiler arası problem çözme puanlarını belirlemek için ise 'Kişilerarası Problem Çözme Envanteri' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson momentler çarpım korelasyonu ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Değişkenler ve alt boyutları arasındaki ilişkilere bakıldığında duygusal dengesizlik ile depresyon, anksiyete ve stres arasında pozitif yönde bir ilişki varken dışa dönüklük ile depresyon, anksiyete ve stres arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Deneyime açıklık ile depresyon, stres ve anksiyete arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkiye ulaşılmıştır. Yumuşak başlılık ile depresyon, anksiyete ve stres arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Sorumluluk ile depresyon, stres ve anksiyete arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çok yönlü hiyerarşik regresyon analizi sonuçları incelendiğinde depresyon, stres ve anksiyetenin en önemli yordayıcısı kişilik alt boyutlarından duygusal dengesizliktir. Analiz sonuçlarına göre kişilerarası problem çözme alt boyutlarına baktığımızda ise depresyonun en önemli yordayıcısı olarak probleme olumsuz yaklaşım karşımıza çıkmıştır. Anksiyetenin ve stresin en önemli yordayıcısı olarak da kişilerarası problem çözmenin alt boyutlarından probleme olumsuz yaklaşım bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the personality traits and interpersonal problem solving approaches of university students significantly predict the sub-dimensions of stress, depression and anxiety. The universe of the research consists of faculties affiliated with Konya Necmettin Erbakan University and Konya Chamber of Commerce Karatay University. The research study group was selected from 1,2,3 and 4 grade students studying in various departments of these faculties and consists of a total of 411 students, 66 of whom are boys and 345 of them are girls. In the research, 'Depression, Anxiety and Stress Scale' was used to determine the students' stress, depression and anxiety scores, 'Adjective Based Personality Test' to determine the personality traits and 'Interpersonal Problem Solving Inventory' to determine the interpersonal problem solving scores. Pearson moments multiplication correlation and hierarchical multiple regression analysis techniques were used to analyze the data. When looking at the relationships between variables and their sub-dimensions, there was a positive relationship between emotional instability and depression, anxiety and stress, while a negative relationship was found between extroversion and depression, anxiety and stress. A negative relationship was found between openness to experience and depression, stress and anxiety. There is a negative relationship between mildness and depression, anxiety and stress. A negative relationship was found between responsibility and depression, stress and anxiety. When the results of multi-directional hierarchical regression analysis are examined, the most important predictor of depression, stress and anxiety is emotional instability, which is one of the personality sub-dimensions. According to the results of the analysis, when we look at the interpersonal problem solving sub-dimensions, we encountered a negative approach to the problem as the most important predictor of depression. As the most important predictor of anxiety and stress, a negative approach was found to the problem, which is one of the sub-dimensions of interpersonal problem solving.