Okul öncesi müzik eğitiminde şarkıların oyunlu-oyunsuz olarak öğretiminin karşılaştırılması
In a pre-school music education as the musical plays-non musical plays of songs comparison of teaching
- Tez No: 436721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAYRETTİN ONUR KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Eğitim, anne karnından başlayarak hayat boyu devam eden en önemli süreçtir. Bu süreç kademeli ve birbirini tamamlayarak ilerler. Üst üste koyulan bu yapı taşlarından biri de okul öncesinde başlayan eğitimdir. Okul öncesi eğitimde çocuklara, birçok kazanım farklı yöntemlerle verilmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi oyun bir tanesi de müziktir. Oyun çocuğun yaşam ile bağlantısını sağlayan en önemli süreçlerden bir tanesidir. Sosyalleşme sürecinde, çocuk oyun oynamayı araç olarak kullanır. Oyun oynamak çocuk için, anne baba iletişimi, öğretmen öğrenci iletişimi, arkadaş iletişimi vb. demektir. Okul öncesi müzik eğitimi, öğrenci üzerinde birçok gelişim alanına fayda sağlamaktadır. Çocuklara öğretilen şarkılar, çocukların bilişsel gelişimine, dil gelişimine, sosyal gelişimine ve psiko-motor gelişimine olumlu yönde etki göstermektedir.Bu çalışmada, 18 okul öncesi eğitim gören çocuk, deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Çocukların seviyelerine uygun 6 adet şarkı seçilmiştir. Bu şarkılar deney grubuna oyunlaştırılarak, kontrol grubuna ise oyunlaştırılmadan öğretilmiştir. Çalışmalar, hazırlanan“Ders Gözlem Formu”aracı ile gözlemlenmiştir. Şarkıları oyun yöntemi ile öğrenen grubun, şarkıların sözlerini akılda tutma, şarkı söylerken gösterdiği grup uyumu, şarkıya olan ilgisi, şarkıda yapılan devinimsel hareketler, şarkıya gösterdikleri ilgi ve dikkat, derse katılım gibi kriterler açısından daha iyi düzeyde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education, starting from the mother's womb is the most important ongoing process of life. This process is gradual and proceeds and complement each other. One of these building blocks superposed is education starting in preschool. Pre-school education for children, given the many different methods of recovery. One of these methods is the music game one.The game is one of the most important processes that link with the child's life. In the process of socialization, play children's games use the tool. Playing games for children, parents, communication, teacher and student communication, communication with friends and so on. means. Pre-school music education provides benefits to many areas of development on students. Children taught songs, children's cognitive development, language development shows a positive impact on social development and psycho-motor development.In this study, 18 pre-school children in the experimental and control groups were divided into two groups of trainees. 6 songs for children appropriate level is selected. These songs are a play on the experimental group and the control group was taught without dramatization. Studies prepared“Lesson Observation Form”has been observed with the tool. The group learned the songs play method, keeping the lyrics of songs in mind, the group cohesion that show sing, interest in singing, rotational motion made in song, their interest in singing and attention, in terms of criteria such as attendance has been determined to be in a better level.