How does the military dominate politics in Egypt?
Ordu Mısır siyasetine nasıl hükmediyor?
- Tez No: 436768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mısır 1952'den beri askeri otoriter bir rejim ile yönetilmektedir. Kısa süren demokrasi denemesi 2013'te yapılan askeri darbe ile sona erdi. Böylece ordunun siyaset üzerindeki baskın gücü tam anlamıyla ortaya çıktı. Mısır'daki sivil-asker ilişkilerine odaklanan bu çalışma sivil-asker ilişkilerinin teorik çerçevesini çizdikten sonra, MENA siyaseti üzerinden bu ilişkilerin analizini yapmaktadır. Bu açıdan Mısır, MENA bölgesinin bir model ülkesi olarak, praetorianism yaklaşımı kullanılarak incelenmiştir. Nasırizm ve militarizm arasındaki sebep sonuç ilişkisinin analizi ordunun siyasete müdahalesinin nedenlerini ortaya çıkarmaktadır. Mısır ordusunun siyasetteki baskın gücünün stratejisi ve zorlukları netelikli analizler ve tipolojiler üzerinden araştırılmıştır. Bu tez Mısır'da ve MENA bölgesindeki sivilasker ilişkileri konu alacak olan gelecekteki çalışmalara bir kaynak özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Egypt has been ruled with military authoritarianism since 1952. The short period of democracy trial finished with the military coup in 2013, which proved the military dominance over the politics. This study sheds light on the civil-military relations in Egypt. After understanding of civil-military relation theories essential frameworks, the theories of civil-military relations are inquired for the MENA politics. From this perspective, the praetorianism approach is used to examine the case of Egypt as a model country in the MENA region. The analysis of causal relationships between Nasserism and militarism revealed the reason of military invasion into politics. Egypt military's strategy of dominance over the politics along with various challenges are investigated by using eligible analysis and typologies. This thesis might be a preliminary study that provides insights to future researches on civil-military relations of Egypt and other countries of the MENA region.