Alacaklıların eşler arasındaki yasal mal rejimine müdahale hakkı
The right to intervene in the legal property regime between spouses creditors
- Tez No: 436819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN EKECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çalışmamızın temel amacı, eşler arasındaki yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejiminin, eşlerin alacaklılarına etkilerinin ve alacaklıların edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında yapılan işlemlere karşı sahip oldukları imkânların tespitidir. Bu kapsamda çalışmamız üç bölüme ayrılarak oluşturulmuştur. Çalışmamızın ilk bölümünde, edinilmiş mallara katılma rejimi ve bu mal rejiminden doğan alacaklar temel hatları ile ortaya konulmuş ve eşlerin alacaklılarının katılma ve değer artış payı alacaklarına el atma imkânlarının olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Burada kısaca, mal rejiminin sona ermesi ve tasfiyenin başlamış olması şartı ile katılma ve değer artış payı alacaklarının haczedilebileceği mümkün görülmüştür. Çalışmamızın ikinci bölümünde, eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejimi çerçevesinde yapılan işlemler ve bu işlemlerin eşlerin alacaklılarına etkileri incelenmiştir. Daha sonra, bu işlemlerden zarar gören alacaklıların TMK ve İİK açısından sahip olacakları imkânlar değerlendirilmiştir. Bu imkânlar, TMK md. 213'e göre alacaklıların korunması ve İİK md. 277 ve devamında düzenlenen tasarrufun iptali davasıdır. Çalışmamızın ikinci bölümünde bu iki imkân ortaya konulduktan sonra, üçüncü bölümde TMK md. 206 ve devamında düzenlenen olağanüstü mal rejimine geçiş, özel olarak da haciz ve iflasta olağanüstü mal rejimine geçiş imkânı incelenmiştir. Haciz ve iflasta mal ayrılığına geçiş imkânının edinilmiş mallara katılma rejimi için geçerli olmamasının sakıncaları ve bu sakıncalara karşı başvurulabilecek yollar irdelenmiştir. Çalışmamızda TMK ve İİK birlikte değerlendirilmiştir. Özellikle eşlerin menfaatleri ile alacaklıların menfaatleri arasında, hangisine öncelik verileceğinin tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda doktrin görüşlerinden ve yargı kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of our work is the effect of the creditors of the legal property regime between spouses and they have identified the possibility of creditors against transactions between spouses. In this context, our work is divided into three sections created. In the first part of our work, receivables arising from legal property regime and the property regime is demonstrated by base lines and the posibility of recourse of contribution receivable and increase in value of receivables by creditors is determinated. We can say that contribution receivable and increase in value of receivables are garnisheed on condition having ended the regime of goods and the commencement of liquidation. In the second part of our work, actions taken under the legal property regime between spouses and the effects of these transactions to creditors are examined. After that, the facilities which are creditors who suffered from these transactions may apply are examined. These facilities are in Turkish Civil Code and Enforcement and Bankruptcy Law. The first facility is the protection of creditors in Turkish Civil Code clause 213. The second facility is nullity suit of act of disposal in Enforcement and Bankruptcy Law clause 277 and continued. In the third part of our work, abnormal property regime, which is arrenged in Turkish Civil Code clause 206 and continue, and especially in distraint or bankruptcy is examined. Abnormal property regimeın distraint or bankruptcy, only includes property company regime, butexcludes legal property regime. This is inconvenient. In this work, these drawbacks and solutions are examined. In our work, Turkish Civil Code and Enforcement and Bankruptcy Law are examined together. In our work, the balance of interests of spouses between interests of creditors is paid regard. In this work, doctrine and judicial decisions are utilized.