Emek piyasası ve finansal sistem arasındaki etkileşim: Seçilmiş Afrika ülkeleri üzerine bir uygulama
The relationship between financial development and labor market: An empirical analysis on selected African countries
  1. Tez No: 436829
  2. Yazar: MUSTAFA ARİF ULUBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Gelişen dünya ekonomilerinde küreselleşmenin sağlanması ile finans piyasaları ülke ekonomileri ve hatta dünya ekonomisinde çok önemli bir yer kaplamaktadır. Üretim faktörleri arasında en başlarda sayılan emek faktörü ve günümüz dünyasında ekonomiye yön veren finans piyasaları mutlaka bir etkileşim içerisinde olmak zorundadır. Bu tezde Afrika kıtası ülkelerinden seçilen 13 ülke için finansal gelişmenin istihdam üzerindeki rolü uygulamalı olarak araştırılmıştır. Tez 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde iktisat okullarının emeğe ve emek piyasalarına bakışı teorik olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde finans sistemi ve finansal gelişmenin teorik altyapısı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde finansal gelişmenin ekonomiye ve emek piyasalarına etkisi teorik olarak ele alındıktan sonra konunun anlaşılması için olumlu ve olumsuz etkiler örnekleriyle açıklanmıştır. Yine üçüncü bölümde söz konusu ilişkiye dair teorik ve ampirik literatür taraması yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise panel regresyon testlerinden bahsedilmiş ve seçilmiş Afrika ülkeleri için söz konusu değişkenler kullanılarak uygulamalı analiz yapılmıştır. Analizde kullanılan veriler, 13 Afrika ülkesine ait özel sektöre verilen kredilerin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı, gayri safi yurtiçi hâsıla, sermaye stoku ve toplam istihdam rakamlarıdır. Bu veriler için yıl aralığı 1965-2011 olarak ele alınmıştır. Analizden elde edilen sonuçlara göre, finansal gelişme ve istihdam arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization in developing countries, financial markets got a big and important role in countries economy, also in world's economy. The labor factor, which is shown in the first place among the factors of production, must be in a relationship with financial markets. In this thesis, we tried to investigate empirically the role of financial development to employment for 13 selected African countries. This study is consisted of four chapters. The first chapter examines the theory of labor and the aspects of schools of economics to the labor factor. The second chapter contains the theoretical background of finance system and financial development. In the third chapter, firstly, the impact of financial development to economy and labor markets was examined, secondly, the positive and negative sides of this impact were examined with examples, finally, the theoretical and empirical literature reviews were indicated. In the fourth chapter, methodology of empirically analyses was examined, then the panel regression tests were applied for 13 Africa countries to explain the relationship between financial development and employment. The data, which are used in empirically analyses, includes domestic credit to GDP (%), GDP, Capital Stock and the total employment numbers for the 1965-2011 period covers the annual data. According to the results obtained in this study, aspects related to financial development and employment have turned out to be negative and significant.