Tüketici hukukunda ayıplı maldan doğan sorumluluk
Defective goods on consumer law
- Tez No: 436842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Çalışmamızın temel amacı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu kapsamında tüketici işlemi, mal kavramı, ayıplı mal, ayıplı maldan doğan sorumluluğun şartları ve sonuçları hakkında bilgi vermektir. Bu kapsamda çalışmamız üç bölüme ayrılarak oluşturulmuştur. Çalışmamızın ilk bölümünde, Tüketici Hukukuna ilişkin temel bilgiler incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümündeayıplı mal kavramı, üçüncü bölümünde ise ayıplı maldan sorumluluk ve ayıplı mal nedeniyle tüketiciye tanınan haklar incelenmiştir. Çalışmamız Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Türk Medeni Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmamızda doktrin görüşlerinden ve yargı kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of our thesis is providing detailed information on consumer transaction, concept of good, defective good, the condition and results of responsibility due to defective good within the scope of Law on Consumer Protection (Law Number: 6502). The study has three chapters. In first chapter, the core and basic knowledge of Consumer Law is eximined. In second chapter, the term of 'good' and in the third chapter liability for defective good and the rights given to consumer due to defective goods is studied. The thesis considers Law on Consumer Protection, Turkish Code of Obligation, Turkish Civil Code, and additional related regulations. Moreover, the thesis put account on opinions and arguments of doctrine and different decisions and cases of local courts and court of appeal.