Bireyin iktisadi davranışlarında dini tercihlerin rolü
The role of religious belief on an individual's behavior
- Tez No: 436854
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM, DOÇ. DR. UĞUR ADIGÜZEL, DOÇ. DR. MİRAÇ FATİH İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Din ve iktisat toplumsal hayatın içinde bulunan ve kültür, toplum, yaşam standardı, politika ve siyaset gibi pek çok kurumu etkileyen ve onlardan etkilenebilen iki kavramdır. Aynı zamanda bu iki önemli kavram birbirini de etkilemektedir. Buradan yola çıkarak çalışmada bu iki kavram birlikte incelenmiş ve bu çalışma, bireyin iktisadi davranışlarında dinin rolü olup olmadığını, varsa bunun ne şekilde olduğunu ve nelere dayandığını özellikle İslam dini olmak üzere, semavi dinlere göre değerlendirmiştir. Çalışmada iktisadi hayat ve dinlerin nasıl bir bağlantı içinde olduğu, semavi dinlerin emirleri, öğretileri ve dönemsel iktisadi yaşam tarzları, bazı bilim adamlarının din ve iktisat üzerine görüşleri ve son olarak da son yıllarda din ve iktisat çalışmalarında kullanılan, bireylerin dini davranışlarını maliyet kar bakış açısıyla anlamaya çalışan rasyonel seçim teorisi irdelenmiş ve bireylerin iktisadi davranışlarında dini inanışlarının etkisi kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion and economy are two terms which take part in social life and affect culture, society, standard of living, policy and politics and which are also affected by those terms themselves. These two important terms also affect each other. For this reason, religion and economy are compared each other and searched if there is any relation between economic behavior and religious belief. If there is relation between them, how does it occur and what is the reason behind of it? In this study, these questions are tried to be answered through Abrahamic religions and especially Islam. In this study, the relations between economic life and religions, disciplines and economic orders of religion, periodical economic life styles, various philosophers' thoughts and views about religion and economics and lastly rational choice theory which has been used to explain the economic aspect of religious behaviour of individuals and groups were examined. Thereby it has been tried to prove that the role of religious belief on an individual's economic behaviors.