Demografik farklılıkların tüketici davranışlarına etkisi ve klasik davranış modelleri kapsamında Amasya iline yönelik bir inceleme
The effect of demographic differences on consumer behavior and an investigation on amasya within the scope of classic behavior models
  1. Tez No: 804709
  2. Yazar: ELİF ZİYNET CANÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bireylerin tüketim davranışları,“tüketici rasyoneldir”bakış açısı ile ortaya çıkmıştır. Neoklasik iktisadi düşünce döneminde hakim olan bu bakış açısı, sonraki dönemlerde A.Smith'in Ahlaki Duygular Teorisi adlı eserinde baskın rasyonalite kavramından çıkarak psikoloji ve insan birleşimini anlatmıştır. Aslında psikoloji ve insan arasındaki bağ çok yeni değildir. Fakat o dönem göz ardı edilmiştir. 2002 yılı davranışsal iktisadın göz ardı edilme durumunu tamamen ortadan kaldırmıştır. Davranışsal iktisat önemini Nobel iktisat ödülü ile ortaya çıkartmıştır. Bireylerin güdülere ve duygulara dayalı olarak ürün ve hizmetleri satın alma eğilimleri, pazarlama ve reklamcılık tekniklerinin de bu satın alma davranışlarına göre dizayn edilmesine yol açmaktadır. Tüketiciler ürünlerin sadece fiyatına göre hareket etmeyebilmekte, aynı zamanda ürünlerin rengine, kokusuna, markasına, ambalajına göre satın alma davranışı gerçekleştirebilmektedir. Yine tüketiciler gösterişçi tüketim eğilimi sergileyebilmekte, satın alma davranışlarında bireyin çevresindeki kimselerin satın alma davranışları belirleyici olabilmektedir. Satın alma davranışındaki etken fazla ve çok yönlü olduğunda davranışsal iktisat modelleri devreye girebilmektedir. Bunlar Marshall tüketim modeli, Veblen tüketici davranış modeli, Freud tüketici davranış modeli ve Pavlov tüketici davranış modeli, klasik tüketici davranış modellerinden olup bireylerin satın alma davranışlarının açıklanmasında önemlidir. Yapılan bu çalışmada Amasya ili merkez ilçede demografik farklılıkların bireylerin satın alma davranışlarına etkisinin klasik tüketici davranış modelleri kapsamında tespit edilmesi ve Amasya merkez ilçedeki tüketici davranışlarının klasik tüketici davranış modelleri kapsamındaki yönünün belirlenmesi amaçlanmaktadır. 384 tüketiciye anket uygulanmış olup Amasya merkez ilçede satın alma davranışları kapsamında tüketicilerin daha çok Marshall tüketici davranış modeli çerçevesinde satın alma davranışı gerçekleştirdiği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
My individuals consumption behaviors have emerged with the perspective of the consumer is rational. This point of view, which was dominant in the neoclassical period of economic thought, in later periods, in A. Smith's Theory of Moral Sentiments, departed from the dominant rationality concept and explained the combination of psychology and human. In fact, the link between psychology and human is not very new. But that period was ignored. The year 2002 has completely eliminated the neglect of behavioral economics. Behavioral economics revealed its importance with the Nobel Prize in economics. The tendency of individuals to buy products and services based on their motives and emotions causes marketing and advertising techniques to be designed according to these purchasing behaviors. Consumers can not only act according to the price of the products, but also act according to the color, smell, brand and packaging of the products. Again, consumers may exhibit a conspicuous consumption tendency, and the purchasing behaviors of the people around the individual can be determinant in their purchasing behavior. Behavioral economics models come into play when the factor in purchasing behavior is multiple and multifaceted. These are Marshall consumption model, Veblen consumer behavior model, Freud consumer behavior model and Pavlov consumer behavior model, which are classical consumer behavior models and are important in explaining the purchasing behavior of individuals. In this study, it is aimed to determine the effect of demographic differences on purchasing behaviors of individuals in the central district of Amasya within the scope of classical consumer behavior models and to determine the direction of consumer behavior in the central district of Amasya within the scope of classical consumer behavior models. A survey was applied to 384 consumers, and it is observed that consumers mostly perform purchasing behavior within the framework of the Marshall consumer behavior model within the scope of purchasing behavior in the central district of Amasya.