Elektromanyetik çit ile sinyal yayılımı ve hedef tespiti
Signal propagation and target detection with electromagnetic fence
- Tez No: 436874
- Danışmanlar: DR. ŞAFAK SARAYDEMİR, DR. OKAN MERT YÜCEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülke güvenliğinin temini ve sürekliliği için sınırların gözetim ve kontrol altında tutulmasının yanısıra sınır ihlallerinin tespiti son derece önem arz etmektedir. Ancak sınırları sürekli olarak asker denetiminde tutmak; ekonomik, lojistik ve insan gücü bakımından masraflıdır. Bu tez çalışmasında; sınır güvenliğinde kullanılması amaçlanan elektromanyetik (EM) çit uygulaması sunulmuştur. EM çit alanı yatay düzlemde dar, düşey düzlemde ise geniş ışıma örüntüsüne sahip mikroşerit anten dizisi ile elde edilmiştir. Tez kapsamında söz konusu anten dizisinin tasarım, benzetim ve ölçüm sonuçlarına yer verilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen alıcı ve verici anten dizileri arasında EM çit düzeneği oluşturularak yazılım tabanlı telsiz (YTT) ile sistem başarımı test edilmiştir. Verici ile alıcı anten arasında herhangi bir nesnenin geçişinde, sinyal bozulmasının meydana geldiği gözlemlenmiştir. EM çitin ihlal durumunda sesli ve görsel uyarım oluşturacak bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ensuring national security and sovereignty of any country can provided by keeping under surveillance and control of national borders. Besides detection of border invasion is one of the most extreme importance. However, keeping surveillance of border by troops cause some problems such as cost, equipment and workforce. This thesis presents electromagnetic fence application which intended for border security usage. EM fence area is obtained by microstrip patch antenna array which radiates narrowly in the horizontal plane and widely in the vertical plane. Design, simulation and measurement results of microstrip antenna array are given. Electromagnetic fence is tested by using fabricated microstrip patch antenna array and modulated RF signal which is generated by using software defined radio (SDR). Experimental works showed that when any obstacle passing between transmitter and receiver antenna, there is signal distortion. Targets are detected by using distorted signal. Both visual and sound warning system is presented basically.