Türkiye'de ipotekli finansman sisteminin analizi
Analising the mortgage system in Turkey
  1. Tez No: 436881
  2. Yazar: MERT CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İKFS yasası Türkiye'de 2007 yılından itibaren yürürlükte olmasına rağmen aynı yıllarda yaşanan global krizin etkisiyle ülkemizde İKFS hiçbir zaman etkili kullanılamamıştır.Çalışmamda krizi detaylı olarak inceleyek yapılan hataları,sistemdeki aksaklıkları ele aldım. Bu çalışmada İKFS ve İKFS krizi detaylı olarak ele alınmıştır. Sistemin Türkiye'de etkin kullanımının getireceği avantajlar incelenmiştir.İlk bölümde İKFS tanımlanmış olup detaylı olarak anlatılmıştır.İkinci bölümde A.B.D. İKFS Krizi anlatılmış olup krize zemin hazırlayan sebepler,krizin sonuçları makroekonomik boyutta ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise Türkiye'de konut kredilerinin gelişimi,tarihçesi ele alınmıştır.Dördüncü bölümde İKFS sisteminin Türkiye'de etkin kullanımı ele alınmıştır.Etkin kullanılmasının avantajlarından ve İKFS'nin etkin kullanımını Türkiye'de kriz ortamı yaratıp yaratmayacağı,yaratmaması için alınması gereken önlemlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mortgage law has obtained since 2007 in Turkey.But effect of the global mortgage Crisis in 2007,Turkey couldn't use the system efficiently.In this case I investigate the İKFS crisis in detail.And also i considered the faults and malfunctions in the İKFS system. In this case,I considered mortgage system and mortgage crisis in detail.In first part,I investigated the advantages of using mortgage system in efficently use in Turkey.In second part,I explained the mortgage Crises,reasons and the resutlt of the crisis.In third part,I considered the evolution and history of residence credits.In fourth part I considered the efficiently using mortgage credits and potential advantages in Turkey.And I considered if the efficiently used mortgage system would create a crises?